30 ve 40 yaş arası cilt bakımı yöntemleri

30 ve 40 yaş arası cilt bakımı yöntemleri
11 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.633 kez okundu.

30 ve 40 yaş arası cilt bakımı yöntemleri 40 yaş cilt bakımı cilt bakımı nasıl yapılır

İlerleyen yaşlar ile birlikte meydana gelen cilt problemleri, değişen ve gelişen vücut yapısı ile direkt olarak etkilidir. Buradan yola çıkarak, sizlere 30 ve 40 yaşlar arasında, cildinize nasıl bakım yapabilirsiniz anlatıyoruz… Bu yaşlarda iseniz, sizler için hazırladığımız yazımızı mutlaka dikkatli bir şekilde okumalı ve yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde uygulamalısınız…

Cilt bakımları nasıl yapılır?

Etkili Yöntemler
1. Kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri olan kahverengi lekelere başlıca sebep olan güneşe karşı özellikle ellerinize ve yüzünüze günlük güneş koruyucu uygulayabilirsiniz. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu losyon uygulayabilirsiniz.
2. Güneşe fazla maruz kalmamaya dikkat edin. Bu duruma önlem almaya yönelik geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu elbiseler giymeniz işinize yarayabilir.
3. Cilt bakım ürünlerinizin içerdiği maddelere dikkat edin. Bu tip durumlarda doktorunuza danışmanız ve size zararlı olabilecek bir madde içeren cilt bakım ürünlerinden kaçının. Mentol, limon, ıhlamur, lavanta kokuları ve bitkisel yağlar bu maddelerden birkaçıdır.
4. Aşırı soğuk ve sıcak havalarda cildinizi nemlendirin. Çünkü bu tip havalarda cildiniz daha fazla kurur ve çatlar. Kuru havalar kırışıklıklara neden değildir fakat kırışıklıklar kuru cilt ile birleştiği zaman kötü gözükür.
5. Yaşlılık lekelerinin olduğu alanlarda bir alfa-hidroksi temizleyici losyon kullanın. Malum bölgelerin bakımı adına bu losyon size yardımcı olacaktır.
6. Geceleri Esoterica veya Ambi gibi besleyici kremler uygulayabilirsiniz. Bu kremler cilt renginizin sabit ve tek bir renk olması adına yardımcı olur.
7. Kırışıklık ve yaşlılık lekeleri konusunda diğer seçenekleri araştırmak istiyorsanız bir dermatolog ya da estetik cerrah ile konuşun.
30-40 Yaş Cilt Bakımı
30’lu yaşların sonlarına doğru ciltte oluşan kırışıklıklar, kadınların korkulu rüyasıdır.Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, bu kırışıklıkları önlemek için cilt bakımı kadar, doğru beslenmek ve düzenli bir hayat yaşamak da çok önemli olduğunu belirtiyor.
30’lu ve 40’lı yaşlarda ciltte ne gibi değişimler görülür?
30’lu yaşların sonuna doğru mimiklerle oluşan ve çok derin olmayan kırışıklıklar yüzde görülmeye başlar. Ciltte lekelenmeler ve kalınlaşmalar olabilir. Ağız kenarlarında gülmeye bağlı çizgilenme oluşur.
30’lu ve 40’lı yaşlarda ciltle ilgili en çok nelerden şikâyet edilir?
30’lu ve 40’lu yaşlarda en çok ince çizgiler, porların açık gözükmesi, elastikiyet kaybı, nem azalması ve ciltteki düzgün renk tonunun kaybından şikâyet edilir.
Her iki yaş grubunda da farklı bakım uygulamaları mı gerekir?
Genel olarak 30 ve 40 yaş arasında aşırı bir fark yoktur ancak kişisel farklılıklar olabilir. Kişi 40 yaş civarında olup cilt açısından son derece sağlıklı görünebildiği gibi, tersi de mümkündür.
Cilt için nasıl bir bakım önerirsiniz?
Her iki yaş grubu ve tüm yaşlar için güneşten korunmak ön planda olmalıdır. Bakım ise sağlıklı beslenme, spor, uyku düzeninin sağlanması ve stresle baş ederek yapılır. Dahili herhangi bir hastalık varsa tedavi edilmelidir.
Bu yaşlarda nasıl beslenmek gerekir?
Yumurta, peynir, süt, balık ve tahıllar dışında, ceviz, fındık, kara üzüm, kayısı ve renkli meyveler (antioksidan açısından zengin), sağlıklı cilt için gereken besinlerdir. Son yapılan çalışmalarda C vitamini ve yeşil çayın çok üstünde duruluyor.
Güzel bir cilde sahip olmak için ideal yaşam biçimi nasıl olmalıdır?
Güzel bir cilt için en önemli nokta, sağlıklı yaşamdır. Uyku, güneşten kaçınmak ve her şeyden önce mutlu olmayı öğrenmek cilt güzelliğinin ilk kuralıdır. Ruhsal durum ciltteki kan dolaşımı, endorfin salınımı ve erken yaşlanma ile yakından ilgilidir. İç organların sağlığını korumadan, kolesterol dengenize dikkat etmeden, kansızlığı tedavi ettirmeden ve ruhsal çalkantıları düzenlemeden güzel bir cilde sahip olunamaz.

Bir önceki yazımız olan Selülit hangi sebeplerden dolayı oluşur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Süt böreği hazırlanışı
Süt böreği nasıl yapılır, tarifi

Süt böreği nasıl yapılır  tarifi süt böreği börek çeşitleri Börek çeşitlerinin en sevilenleri arasında yer alan ve hazırlanması fazla zor...

Kapat