4 boyutlu ultrason nedir?

4 boyutlu ultrason nedir?
15 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 2.474 kez okundu.

4 boyutlu ultrason ultrason görüntüleri ultrasonda bebek ne zaman görülür ultrason türleri

Gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyasında meydana değişimlerden bir taneside ultrason cihazlarında yaşandı kızlar… 4 boyutlu şekilde oluşturulan yeni ultrason cihazı ile daha net görüntüler alınabiliyor. Uzmanlar tarafından oluşturulan yeni 4 boyutlu ultrason ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız makalemizi mutlaka okumalısınız…

4 boyutlu ultrason hakkında bilgiler

Ultrason Türleri
2 Boyutlu Ultrason (2d Ultrasound)
En ve uzunluk boyutları olup derinlik boyutu olmayan, dokuların bir düzlem üzerinde görüntülenmesini sağlayan, muayenehanelerde en sıklıkla kullanılan standart (“geleneksel”) ultrasonlardır.

3 Boyutlu ultrason (3d Ultrasound)
Normalde standart ultrason cihazlarında yapılan 2 boyutlu bir tarama sonrasında, bir bölgenin derinlik boyutu da katılarak 3 boyutlu şekilde görüntülenmesine imkan tanıyan cihazlardır. Ancak 2 boyutlu görüntünün 3 boyutluya dönüşmesi biraz zaman alıcıdır (10-15 dakika gibi).

4 Boyutlu Ultrason (4d Ultrasound)
En, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu görünümün eş zamanlı olarak bir monitorde görüntülenmesine olanak sağlayan en son teknolojik ürünlerdir. Yüksek görüntü kalitesi ile dört boyutlu ultrasonda bebeğinizin tüm uzuvları ve hareketleri oldukça net ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir. http://www.hamilemiyim.net/ Önceden üç boyutlu ultrason cihazlarıyla yapılan incelemeler ile anne rahmindeki bebeklerin hareketleri gecikmeli olarak görüntülenebilirken, 4 boyutlu ultrasonografi ile bebeğin kaşlarını çatması, gülmesi, esnemesi, parmak emmesi gibi hareketleri anlık ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir. 4 boyutlu ultrason, anne karnındaki fetüsün ayrıntılı sakatlık taramasında çok etkindirve aşağıda belirtilen konularda tanı ve teşhis konusunda önemli bir yere sahiptir:

● Bebeğin cinsiyetinin daha erken dönemlerde(14. haftada)belirlenmesi (pozisyona da bağlıdır)
● Bebeğin gelişimsel analizi • Çoğul gebeliklerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi
● Rahmin yapısal problemlerinin teşhisi
● Plasentada oluşabilecek anomalilerin saptanması
● Anormal kanamaların sebeplerinin teşhis edilmesi
● Ektoptik (dış) gebeliğin tanısı
● Yumurtalık tümörleri, kistleri, polip ve miyomlarının teşhisi
● Plasentanın yerleşiminin (lokalizasyonunun) belirlenmesi
● Anne ve baba adaylarının doğmamış bebeklerinin gerçek görünümünü görmeleri ile normalde doğumdan sonra kurulması beklenen duygusal bağların daha önceden oluşmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Basenler nasıl eritilir? başlıklı makalemizde basenler nasıl eritilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ceyizlik_lif_modelleri_2012_2
Çeyizlik lif örgü modelleri

çeyizlik lif örnekleri 2014 2015 lif modelleri yeni lif örgü örnekleri Genç kızların çeyizlerinin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan lif...

Kapat