Adaçayının faydaları nelerdir?

Adaçayının faydaları nelerdir?
15 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.494 kez okundu.

adaçayının faydaları nelerdir adaçayı adaçayı neye iyi gelir

Toplum içerisinde çoğu kişi tarafından severek tüketilen adaçayı tam bir vitamin deposu kızlar… Birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenen adaçayının, hangi faydaları sağladığını merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı okumalısınız… Adaçayının yararları, zararları, adaçayı yağı gibi bilgileri öğrenmek istiyorsanız, bu yazımıza mutlaka bir göz atmalısınız…

Adacayi nelere iyi gelir

ADAÇAYI: Dağların tepelerinde yabanî olarak kendiliğinden yetişen adaçayı, uzun yapraklı, açık yeşil renkli, oldukça keskin kokulu bir bitkidir. Yaz başında, haziran-temmuz gibi, çiçek açınca toplanır ve kurutulur. Taze yeşil yaprakları da kullanılabilir.

Adaçayının Yararları: Gaz söktürücü etkisi nedeniyle mide ve bağırsak gazlarını gidermede faydalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Mide bulantısını keser. Uyarıcı etkisi ile kan dolaşımını hızlandırır ve vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi astım hastaları için yararlıdır. Dişleri beyazlatır ve güçlendirir. Sinir sistemi üzerinde etkilidir: Sakinlik verir, çok sinirli ve gerginlik içinde olanlara faydalıdır.

Adaçayı nasıl kullanılır? Adaçayı özellikle çayı yapılarak içilir. Ayrıca, yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir. Özellikle hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle yemeklerden sonra içilmesi yararlıdır. Ada çayı suyu ile ağızda gargara yapılırsa bademcik, diş eti ve boğazlarda oluşan iltihaplar kısa sürede iyileşir.

Adaçayının Zararları Ada çayı fazla kullanıldığında tansiyon yükselebilir. Gebelik süresince ve emziren annelere tavsiye edilmez. Günde 3 fincandan fazla içilmemelidir.

Adaçayının Zararları: Adaçayı, memleketimizde fazlaca tüketilen bitkisel bir çaydır. Hamile bayanların ve emziren anne adaylarının kesin olarak uzak durması gereken bir bitkidir. Tüp bebek veya aşılama yöntemi uygulanacak olan bayanların adaçayından uzak durmaları gerekir. Söz adaçayından açılmışken, epilepsi hastalarının da kesin olarak uzak durması gereken bir bitkidir. Çocuk yapmaya karar vermiş olan eşler adaçayı tüketmemelidirler. Bu kural sadece kadınlar için değil, aynı zamanda erkekler için de geçerlidir. Adaçayı içme alışkanlığı olan erkeklerin sperm sayıları azalır.

Adaçayı Yağının Kullanımı

Dahilen; Günde 3-5 damla bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarda zararlıdır. Haricen; yara üzerine tatbik edilerek kullanılır.Bebeklerde gaz giderici olarak ayak tabanına masaj şeklinde sürülerek de tatbik edilerek kullanılır

Bir önceki yazımız olan Semizotu faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çoban çökerten otu hakkında bilgiler
Çoban Çökerten Otunun Faydaları

çoban çökerten otu çoban çökerten otu ne işe yarar çoban çökerten hakkında tüm bilgiler Çoban çökerten ile ilgili öğrenmek istediklerinizi,...

Kapat