Adet Gecikmesi Nedenleri ve Tedavisi

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Tedavisi
24 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 909 kez okundu.

adet gecikmesi nedenleri tedavisi neden olur nasıl oluşur… 

Belli etkenlerden dolayı oluşarak fazlasıyla can sıkan ve kadınlara zorluk yaşatabilen adet gecikmeleri, tam olarak hangi nedenlerden dolayı oluşmaz ve bu gecikmelerin tam olarak nedenleri nelerdir öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makalemize bir göz atmalısınız hanımlar.

Adet gecikmeleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili açıklamalarda bulunan konusunda uzman kişiler bu durum ile ilgili şunları söylüyorlar…

Kadınları endişelendiren durumlardan biri de adet gecikmesidir. normal adet gören bir kadında sikluslar fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir.

Bir adet siklusunun 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalıdır. yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse değerlendirilmelidir

neden kaynaklanır
adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşarlar.

Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir.

adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir.

Bazı hormonal Denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir. en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturur.

Tanı nasıl konulur
kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene ve ultrasonografi ile tanı koyar. Detaylı yapılacak olan hormon profili analizi de teşhisin en önemli parçasını oluşturur. tedavi şekli bulunan patolojiye göre değişir.

Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir.

Bir önceki yazımız olan Yüzde Uyuşma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde Yüzde Uyuşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Maske Tarifleri
Her Cilde Uygun Ekonomik Maskeler

her cilde uygun cilt bakım ve sağlık maskesi maskeleri... Cilt üzerinde meydana gelen ve fazlasıyla can sıkabilen belli başlı rahatsızlıkları...

Kapat