Andız otunun faydaları konusunda bilmeniz gerekenler!

Andız otunun faydaları konusunda bilmeniz gerekenler!
12 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 843 kez okundu.

andız otu nedir nasıl yetişir faydaları yararları etkileri nelerdir… 

Andız otunun faydaları konusunda hazırladığımız bu makalemizde, konu hakkında sizlere detaylı bilgiler sunuyoruz… Bu bilgiler ışığında sizlerde andız otunun faydaları konusunda detaylı bilgiler edinebilir, bu konuya daha hakim olabilirsiniz.

Bir üst cümlemde söylediğim gibi aşağıdaki makalemizi okuduktan sonra, andız otu konusunda daha detaylı bilgilere sahip olacak bu otu daha yakından tanıyacaksınız. Birçok derde deva olan andız otu konusunda sizlere gerçekten önemli bilgiler sunuyoruz. Artık herşey sizin elinizde, aşağıdaki makalemizi okuyarak andız otunun faydalarını öğrenebilirsiniz.

Andız otunun yararları faydaları

Andız Otu (Kökü) (Inula helenium): 2 metreye kadar uzaya bilen, geniş ve yumuşak yapraklı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Sulak ve rutubetli yerlerde yetişir. Çiçeklerinin başı sarı saçaklar halindedir. Tadı acı, kokusu güçlüdür. İçerisinde inulin adlı madde ve meyve şekeri bulunur.

Andız Otunun Faydaları: Vücuda kuvvet verir. Göğsü yumuşatır, balgamı söker ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes darlığını giderir. Mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Ülser şikayetlerini azaltır. İdrarı ve safra salgılarını arttırır. Vücutta biriken fazla tuzu dışarı atarak vücutta aşırı su toplanmasını önler. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolu iltihaplarında ve adet zorluğunda faydalıdır. Gaz söktürücüdür.

Andız Otu Kökü Nasıl Kullanılır? Andız otunun kökleri doğranıp suda kaynatılarak çay yapılabilir. Mide ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı kullanılmasının yanında, harici olarak egzama ve uyuza karşı da kullanılmaktadır. Mutfaklarda baharat olarak da kullanılmaktadır. Fazla miktarda alınırsa kusma ve ishal yapabileceği gibi kramplara ve felce de neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ender Saraç Tüylenme Sorunu başlıklı makalemizde Tüylenme Sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Rüyada ağaç görmek
Rüyada Ağaç Görmek Neye Çıkar?

rüyada ağaç görmek ne anlama gelir nasıl yorumlanır manası nedir...  Sabah kalktığınızda rüyanızda ağaç gördüğünüzü hatırladınız ve bunun ne anlama...

Kapat