Bakımlı eller için yapmanız gerekenler

Bakımlı eller için yapmanız gerekenler
12 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.321 kez okundu.

bakımlı eller nasıl olur el temizliğinin sağlık açısından önemi nedir hijyenik el yıkama

Günlük yaşam içerisinde çokca kullandığımız ellerimiz, çeşitli etkenlerden dolayı (temizlik, bulaşık) yıpranabilir ve kötü bir görünüm kazanabilir. Burada önemli olan bu kötülüklerin üzerine gitmek ve bu sıkıntıları ortadan kaldırabilecek yöntemleri denemektir kızlar… Bende ellerimin daha bakımlı olmasını istiyorum diyorsanız, sizler için hazırladığım makalemi mutlaka okumalısınız… Makalemde yer alan bilgiler ile daha sağlıklı ve bakımlı ellere kavuşabilirsiniz…

Temiz ve hijyenik eller için yapılması gerekenler

İşte Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan’ın; soğuk havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için tavsiyeleri:

1. Kurutmayan temizleyiciler kullanın: Ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanımına önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.

2. Ilık suyla yıkayın: Ellerin ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkanmasına dikkat edilmelidir.

3. Kısa banyo yapın: Banyo süreleri kısa tutulmalıdır. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

4. Nemsiz bırakmayın: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirin.

5. Zeytinyağı ve E vitamini: Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve vitamin E içeren nemlendiriciler el sağlığı için faydalıdır.

6. Mutfakta eldiven: Mutfakta sebze ve meyve doğrarken eldiven giyilmesine özen gösterilmelidir.

7. Soğuktan Koruyun: Soğuk havalarda dışarı çıkarken korunmak amacıyla mutlaka ellerin eldivenle korunmasına dikkat edilmelidir.

9. Kremlerle bariyer kurun: Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer kremler yararlıdır. Bariyer kremler; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engellerler.

10. Güneş kremi şart: Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucuları ellerinize de uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Selülit hangi sebeplerden dolayı oluşur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sıkı bacaklar için ne yapmalıyız
Bir ayda sıkı bacaklara kavuşun

bir ayda sıkı bacaklar sıkı bacaklar için egzersiz sıkı bacakların sırrı Sıkı ve gösterişli bacaklar hepimizin ortak hedefi ve amacıdır....

Kapat