Bamyanın Faydaları Nelerdir

Bamyanın Faydaları Nelerdir
15 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.790 kez okundu.

bamya nedir bamya faydaları ve zararları nelerdir bamya nerede yetişir

Sofraların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan bamyalar, tam bir vitamin deposu kızlar… Çoğu kişinin burun kıvırdığı ve sevmediği bamya, vücut üzerinde öylesine harika etkilerde bulunuyor ki, öğrenince çok şaşıracaksınız… Mide ve bağırsağı temizleyerek, kabızlık sorununu ortadan kaldırabilen bamya, bu etkisi ile birçoğumuzu sıkıntılarından kurtarabilir. Bamyaya burun kıvıranlarında, faydalarını öğrendikten sonra bu hareketlerinden vazgeçeceklerini düşünüyorum… Şimdi gelin, bamya ve faydaları ile ilgili bilgilere hep birlikte bakalım…

Bamya faydaları ve zararları nelerdir

Bamya:

Daha çok ılıman iklimlerde yetişen Bamya, meyvesi yuvarlak, oval ve yeşil; yaprakları asma yaprağı şeklinde bir bitkidir.

Bamyanın Faydaları:

Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan Bamya, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan Bamya, halsizliğe iyi gelir.

Bamya Nasıl Kullanılır ve Tüketilir?

Bamya, iyice olgunlaşıp kartlaşmadan taze olarak toplanmalı ve tüketilmelidir. Yaş ya da kuru olarak tüketilebilir. Bamyanın çiçeği de faydalıdır. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır.

Bir önceki yazımız olan Nar hakkında bilmeniz gerekenler! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
4 boyutlu ultrason nedir
4 boyutlu ultrason nedir?

4 boyutlu ultrason ultrason görüntüleri ultrasonda bebek ne zaman görülür ultrason türleri Gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyasında meydana değişimlerden bir...

Kapat