Bebekler için “Örgü Oyuncak Ayı” modeli ve yapılışı

Bebekler için “Örgü Oyuncak Ayı” modeli ve yapılışı
31 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 1.727 kez okundu.

bebek örgü oyuncak ayı modeli tasarımı örneği açıklamalı detaylı resimli anlatım yapılışı

Bebekleriniz için hazırlayabileceğiniz özel bir örgü oyuncak modeli ve yapılışı ile sizlerleyiz kızlar. Farklı bir tasarım sonucunda ortaya çıkartılan bu örgü ayı modelini sizlerde mutlaka değerlendirmeli ve parçayı hazırlayarak çocuklarınızı sevindirmelisiniz. Çocuklarınızın fazlasıyla hoşuna gidebilecek olan bu özel parça gerçekten el emeği göz nuru olarak ortaya çıkartılmış.

Kendi el emekleriniz ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu özel parçaya dilerseniz aşağıdaki fotoğraftan bir göz atabilir, fotoğrafa baktıktan sonra ise bu modeli hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bebekler için “Örgü Oyuncak Ayı” modeli ve yapılışı

örgü oyuncak ayı nasıl yapılır

Model adı     :     Oyuncak Ayı
Zorluk derecesi     :     Kolay
İlgili şiş numaraları     :     5
Örgü şekli     :

Haraşo örgü

Gerekli malzemeler     :     1182 (4 Yumak)

Mevsim     :     Her mevsim

Yapılışı:

ARKA :
10 ilmek başlanır, yanlardan 6 defa 2, 1 defa 3 ilmek artış yapılıp haraşo örülür. 40 ilmeğe ulaşıp 26 sıra örülüp yanlardan 1 defa 2, 2 defa 1 ilmek kesilip 10 diş haraşo örülür, yanlardan 1 defa 4, 1 defa 5 ilmek kesilirken aynı anda ortadan da 14 ilmek keilerek bitirilir.
ÖN :
Arka parça gibi başlanıp aynı sıralı işlemler yapılarak örülür, kol evi kesimlerinden sonra ortadan 6 ilmek yanlardan 2 defa 2 şer ilmek kesilip kalan ilmekler 1 defa 4, 1 defa 5 ilmek kesilerek bitirilir.
KOL :
9 ilmek başlanır, ara ara artışlarla 16 ilmeğe , sonraki sırada tekrar ara ara artışlarla 23 ilmeğe ulaşılır. 33 diş haraşo örüldükten sonra yanlardan 1 defa 2, her 4 sırada bir 4 defa 1 er ilmek kesilip 11 ilmeğe düşülür, bu ilmeklerde kesilerek bitirilir.
AYAK :
23 ilmek başlanır, yanlardan 1er ilmek içerden ve ortadaki ilmeğin 2 yanından üst üste 4 defa 1 er ilmek artışla 39 ilmeğe ulaşılır. 14 ilmek örülüp, 2 ilmek birlikte kesilir, 7 ilmek örülüp 2 ilmek birlikte kesilir, 14 ilmek örülür. Daha sonra bu kesilen ilmeklerin hizasında üst üste her 4 sırada bir 3 defada 3 ilmek birlikte kesilerek 25 ilmeğe düşülür. 23 diş haraşo örülüp ilmekler kesilerek bitirilir.
BURUN :
Siyah iplikle 5 ilmek başlanır, ara ara 4 ilmek artışla 9 ilmek olur, 5 diş haraşo örülüp ara ara 4 ilmek kesilir, kalan 5 ilmek kesilerek bitirilir.
BAŞ :
16 ilmek başlanır, 2 diş haraşo örülür, ara ara 9 ilmek artışla 25 ilmeğe ulaşılır. Örgü, 5 şer li 4 dilim olarak işaretlenip dilim aralarında her 4 sırada bir üst üste 5 defa 1 er ilmek artışla 45 ilmek olur. Artış yapılan kısımlarda her 4 sırada bir 7 defa 1er ilmek artışı ile 73 ilmek olur. Yanlardaki 19 ilmek ve ortadaki 13 ilmek açıkta bekletilirken aralardaki 11 ilmek kulakları oluşturur. Herbir 11 ilmeğin yanlarından 3 defa 1 er ilmek artış yapılıp 3 diş haraşo örülür, yine 3 defa 1 er ilmek kesilip 11 ilmeğe düşülür. Tekrar 11 ilmeğin yanlarından 3 defa 1 er ilmek artış yapılıp 3 diş haraşo örülür, yine 3 defa 1 er ilmek kesilip 11 ilmeğe düşülür. Parçalar ikiye katlanıp yanlardan dikilerek kulaklar oluşturulur. Başın arka kısmını oluşturmak için, açıkta bekletilen ilmekler arasına 11 ilmeklik kulak kısımları da eklenerek 73 ilmek olan kısım 2 diş örüldükten sonra ilmekler arasında içli kesimler yapılarak 5 dilim oluşturulur.
6 – 17 – 27 – 17 – 6 ilmek olarak işaretlenir, bu ilmekler arasında her bir ilmek diliminden2 ilmek birlikte kesilerek üst üste 4 sırada bir 5 defa 1 er ilmek kesilir. Ortadaki 27 ilmek 2 ye ayrılıp ayrılan parçaların baş taraflarında ve diğer dilimlerde her sırada üst üste 3 defa 1 er ilmek kesilerek kaln ilmekler de kesilip bitirilir.
Tüm parçalar dikilip elyaf doldurulup monte edilir, siyah iplikle gözleri işlenir.

Bir önceki yazımız olan Bebekler için çok cici "Örgü Tunik" modeli ve açıklamalı yapılışı başlıklı makalemizde bebek örgü tunik ve örgü tunik nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
örgü bebek tunik modeli ve yapılışı
Bebekler için çok cici “Örgü Tunik” modeli ve açıklamalı yapılışı

bebek örgü tunik modeli örneği nasıl yapılır bebekler için tunik yapılışı Bebekler için özel bir örgü "tunik modeli" ve detaylı...

Kapat