Bebeklerde Kusma Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde Kusma Nedenleri Ve Tedavisi
25 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.512 kez okundu.

bebeklerde kusma nedenleri etkileri tedavisi sebepleri…

Bebeklerin en fazla yaşadıkları rahatsızlıklar içerisinde yer alan ve fazlasıyla can sıkabilen kusma etkeni, hangi nedenlerden dolayı oluşabiliyor ve bu nedenlerden kurtulabilmek adına neler yapılabiliyor tüm bu detayları aşağıdaki makalemiz ile birlikte sizlere sunuyoruz hanımlar.

Bebeğim kusma sorunu yaşıyor ve bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına artık bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki makalemize mutlaka bir göz atmalısınız diye düşünüyorum hanımlar…

Bebeklerde yaygın görülen sorunlardan birisi olan kusma, bebeğinizin beslenmesi ile doğrudan etkili olabileceği gibi genetik etkenli hastalıklar nedeni ile de olabilir. Özellikle bebeğinizi doktorunuzun tavsiye ettiği süre zarfında sadece anne sütünüz ile beslemeniz son derece önemlidir. Kusma nedeni birçok farklı nedenden kaynaklanabileceği için uzman bir doktordan yardım istemenizde fayda vardır. Yeni doğan bebeklerin bütün vücut sistemleri gibi sindirim sistemi de tam olarak gelişmediğinden, kusma sorunu erken dönemlerde birçok bebekte yaygın olarak görülen bir sorundur.

Bebeğinizin kusması sadece rahatının bozulmasına neden olmayarak, sıvı kaybetmesine de neden olur. Bebeklerde sıvı kaybına bağlı görülebilecek çok ciddi hastalıklar olduğu düşünülürse, bu sorun ertelenmemesi gereken bir durumdur. Sürekli olarak kusan bebeğinizin, reflü hastalığına yakalanması da oldukça kuvvetli bir ihtimaldir. Bebeğinizin düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa kusmasının nedeni; bu ilaçların yan etkilerine bağlı olabileceğinden, reçeteyi veren doktorla irtibata geçmeniz durumun engellemesine yardımcı olabilir. Bebeklerde görülen kusmanın nedenlerinden bir diğeri de zehirlenmelerdir. Annenin aldığı besinler sonucu kanına karışan bazı kimyasallar bebeğe anne sütü vasıtası ile geçerek, zehirlenmesine neden olabilir. Bu ek olarak hava kirliliği de bebeğinizin zehirlenmesine neden olabilir.

Hava da bulunan ağır kimyasalların uzun süre solunması sonucu, kandaki zararlı kimyasal miktarı artarak zehirlenme şikayetinin görülmesine sebep olur. Her geçen gün daha da fazla bir oranda kirlenen dünyamız, soluduğumuz havanında zararlı hale gelmesine neden olmaktadır. Yetişkinler için bile son derece tehlikeli olan bu durumun etkileri, daha savunma sistemi tam olarak oluşmamış bebeğiniz için çok daha ağır olacaktır. Bağırsak düğümlenmesi de bebeklerde kusma şikayetlerinin görülme nedenlerinden biridir. Bir yaşına kadar olan bebeklerde görülen kusma şikayetlerinin en büyük nedeni, bağırsak ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu bağlamda bebeğinize verdiğiniz yiyeceklerin iyice temizlenmiş olması ve bulunduğu ortamın mikroplardan arındırılmış olması da oldukça önemlidir.

Kuşkusuz her anne doğal olarak sahip olduğu koruma içgüdüsünden kaynaklaranak, bebeklerinin en ufak sorununda dahi büyük bir endişe duyar. Yeni doğan bebeklerin ilk üç ayda ortalama olarak günde 1-2 defa kustuklarını unutmamalısınız. Bebeğiniz yeni doğduğu için sindirim sistemi henüz gelişme aşamasında olduğu için bu durum oldukça doğaldır. Ancak bebeğiniz günde birkaç defadan fazla kusuyorsa ve bu durum her gün görülüyorsa, uzman bir çocuk doktoruna başvurmanızda fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi başlıklı makalemizde Bebeklerde Diş Çıkarma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çilekli yüz maskesi
Çilekli Yüz maskeleri ile yüzünüzde oluşan sorunlardan kurtulun!

çilekli yüz maskeleri nelerdir nasıl hazırlanır cilde faydaları hakkında bilgiler Çilek ile hazırlanan ve cildinize inanılmaz faydalar sağlayabilecek maske ve...

Kapat