Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları

Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları
28 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 1.438 kez okundu.

En sağlıklı meyvelerden birisi olan böğürtlen

Pasta sektörünün aranan meyvesi olan böğürtlen, uzmanlar tarafından çok tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yol kenarında kendiliğinden yetişen, dikenli ve mevyeli çalı bitkisi olan böğurtlen, ülkemizde bol miktarda bulunan bir meyvedir. Fakat buruk bir tada sahip olduğu için fazla tercih edilmiyor. Ama en yararlı meyvelerden birisidir. Böğürtlenin en çok tüketildiği yer pastanın içidir. Normal de alıp yiyenimiz yoktur ancak çok yararlı bir meyvedir.

Yapılan araştırmalar sonucu insan sağlığına bir çok faydası olduğu belirtildi. Uzmanlar, ülkemizde genellikle pasta sektörünün   aranan meyvesi olarak bilinen böğütlenin, daha fazla tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca bazı araştırmaların sonucunda elde edilen bir başka özelliği ise kolon karserine karşı da faydası olduğu bilinmektedir.

C vitamıni bakımından zengin olan böğürtlen, yaşlanmaya karşı koruyucu ve belirtileri azaltıcıdır. Ayrıca antioksidan oranı yüksek olduğu için bağışıklık sistemini güçlendiren mucizevi bir besindir. Şeker hastalığını dengeler ve azalmasında önemli rol oynar.Bunun yanı sıra kolestrolu düşürücü özelliği de bulunuyor.

Potasyum bakmındna zengin olması nedeniyle kan basıncını ve tansiyonu düzene sokar. K vitamıni yüksek oranda barındıran böğürtlen, osteoporoza karşı koruyor. Ayrıca az kaloriye sahip ve kan şekerini dengelediği için yeme ataklarını azaltan bu meyve,  diyet yapanların  en büyük yoldaşı. Depresyona karşı koruyucu, hafıza güçlendirici ve sinir sistemi onarıcılığı olduğu da belirtiliyor.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Saç renginizi korumanın yolları başlıklı makalemizde Saç renginizi koruyun hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
© Copyright 2012 CorbisCorporation
Göz çevrenizdeki yağ bezelerinin sebebi

Göz çevresindeki yağ bezelerinden kurtulmak için Bayramda artan et ve tatlı tüketimi kolesterol hastaları için bir çok tehlikeyi de beraberinde...

Kapat