Cilt kırışıklıklarına karşı vitaminler

Cilt kırışıklıklarına karşı vitaminler
24 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.

Cilt kırışıklığına karşı en güzel meyve ve sebzeler

Cilt yaşlanmasını önlemek, geciktirmek için birçok farklı yöntem deneyebilirsiniz. Var olan cilt kırışıklıklarını azaltmak hatta zamanla görünmez hale getirmek için birçok farklı cilt bakım ürünü, cilt bakım maskeleri kullanabilirsiniz.
Cilt kırışıklıklarınız henüz başlamamışsa cilt tipinize uygun cilt maskelerini haftada 2 gün uygulayabilirsiniz. Cilt bakım maskeleri cildinizde oluşabilecek çizgileri, kırışıklıkları geciktirmekte oldukça etkilidir. Bunun yanında her gün düzenli olarak cilt temizliğinizi yapmanız, gün içinde birkaç defa nemlendirici sürmeniz, gece yatmadan önce mutlaka cilt temizliğini yapmanız ve özellikle göz kenarlarına çizgilere karşı göz çevresi kremi sürmeniz, yatarken de gece kremini sürmeniz oldukça faydalıdır.

Bunun yanında cilt kırışıklıkları üzerinde bazı vitaminler çok etkilidir. Yapılan araştırmalar özelikle C vitamini kullanımının cilt yaşlanmasında, cilt çizgilerinde, cilt kırışmasında engelleyici etki gösterdiği ortaya çıkmıştır.
C vitamininin kırışıklıklara ve çizilere fayda sağlaması için gün içinde C vitamini içeren besinler tüketebilir ve C vitamini içeren cilt bakım kremleri sürmelisiniz.
Yetişkinler için alınması gereken C vitamini ihtiyacı 300 – 500 mg. dır. Şayet sigara kullanıyorsanız bu C vitamini ihtiyacı daha da yükselmektedir. Günlük ihtiyacınız olan C vitaminini de fazla abartmamaya özen gösterin zira vücudun ihtiyacı olandan daha fazla C vitamini almak idrar yollarında kum ve taş oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmadan, kırışıklıklarla mücadele etmek için günlük C vitamininizi almayı unutmayın. Bunun yanında dışarıya çıkarken yaz ya da kış mevsiminde, özellikle güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına, dışarı çıkmadan yarım saat önce mutlaka C vitamini içeren bir güneş koruyucu krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Cilt üzerinde meydana gelebilecek veya artık oluşmuş olan cilt kırışıkları ile mücadele etmekte son derece güçlü olan bir diğer vitamin ise E vitamini. E vitamini antioksidan özelliği sayesinde cildinizde oluşabilecek çizgileri, kırışıklıkları engelleyebilir, geciktirebilirsiniz. Var olan kırışıklıklar ve çizgiler için de kullanabileceğiniz E vitamini, kırışıklıklar ve çizgiler üzerinde onarıcı etki yapar. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken konu E vitamini içeren kremleri, cildiniz güneşin ışınlarına maruz kaldıktan sonra sürmeniz gerektiğidir. Yani E vitamini içeren cilt bakım kremlerini güneşe çıkmadan önce değil de, güneşe çıkıp evinize geri döndükten sonra sürmeniz gerektiğidir. Çünkü E vitamini içeren cilt bakım kremleri kırışıklıklardan, çizgilerden koruma yerine kırışık onarıcı olarak daha başarılı etki gösterir.

 

Bunların yanında A vitamini içeren kremler cilt kırışıklarını onarmanın yanında aynı zamanda güneş lekeleri gibi cilt lekelerini de onarmakta oldukça etkilidir. Bu sebeple aldığınız cilt bakım kremlerinin içeriğinde A vitaminin olmasına da özen gösterin. Zira belli bir yaştan sonra cildinizde oluşacak güneş lekeleri sizi olduğunuzdan daha yaşlı göstermeye yeter.

Cilt kırışıklıları için çok faydalı olan bir diğer yöntem ise peptit içeren kremleri kullanmaktır. Peptit içeren kremler aminoasitlerin birleşmesiyle meydana geliyor. Peptitli kremler biraz pahalı olsa da sürdüğünüz zaman kırışıklar üzerinde ütüleyici etki gösteriyor. Peptitli kremler özellikle göz kenarındaki kazayağı denen çizgiler ve alın bölgesinde enine çizgiler üzerinde son derece etkili.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Torbaları Canınızı Sıkmasın! başlıklı makalemizde Göz Altı Torbaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Saç dökülmesi
Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesine karşı yöntemler sizlerle Saç dökülmelerinin altında birçok farklı neden yatar. Saç dökülmesini önlemek için, kesinlikle sebebinin tespit edilmesi...

Kapat