Çocuklar için suyun önemi ve faydaları

Çocuklar için suyun önemi ve faydaları
25 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.334 kez okundu.

çocuklar için suyun faydaları yararları etkileri hakkında bilgiler.. 

Yaşam kaynağı olarak görülen ve vücudun belli işlevlerini yerine getirebilmesi açısından önemli olan su, çocukların sağlığı ve gelişimi adına hangi etkilerde bulunuyor öğrenmek isterseniz aşağıdaki makalemize mutlaka bir göz atmalısınız hanımlar.

Bu özel öneriler ile sizlerde suyun çocuklarınız üzerindeki etkileri konusunda önemli bilgi sahibi olabilir, konuya daha da hakim olabilirsiniz. İşte su ve çocukların sağlığı, gelişimi üzerindeki etkileri…

İnsanın yaşam kaynağı olan suyun önemi anlatılmayla bitmez ama eksik alındığında da zararları anlatılmayla bitmeyecek kadar çok. Ne yazık ki ülkemizde çocuklar yeterli oranda su tüketemiyor. Bunu nedeni anne ve babalar çocuklarının beslenmelerinde su tüketiminin özenini yeterince gösterememekteler.
Y

etişkin bir insanın vücudundaki su oranı toplam ağırlığının yüzde 60’ını oluşturmaktadır.Bu oranlar iki yaşından küçük bebeklerde ise yüzde 80’ lere çıkmaktadır. İlk altı aylık bebeklerde su tüketimi katı gıdalarla başlanmalıdır.Görüldüğü üzere su insan yaşamı için büyük önem taşımaktadır.

Su insan vücudunda besinleri ve oksijeni organlara taşımak,metabolizmayı düzenlemek,vücuttaki toksin maddelerin atımını sağlamak vücut ısısını düzenlemek ve enfeksiyonlara karşı savaşmak gibi önemli birçok işlevleri yerine getirmektedir.çocuklarda bu gibi durumlarda su tüketimi alışkanlığı arttırılarak bu gibi önemli etkenler için faydalanmasını sağlamak gerekir.su çocuklar gelişimi için gerekli olan protein,yağ,vitamin,mineral vb. gibi yaşamsal önem taşıyan besinler içerisinde de yer almaktadır.

Yetersiz su alımı çocuklarda ishal ve enfeksiyon hastalığına yol açmakta ve daha ciddi hastalıklara da sebep olmaktadır.Ayrıca yetersiz su alımında uzun vadede görme bozukluğu ,bilinç kaybı,şok, koma, ve böbrek yetmezliği gibi tehlikeli hastalıklara da sebebiyet verebilirler. Bütün bunların insanlar için büyük önem taşıyan su ihtiyacını zamanında ve doğru karşılamamız gerektiğinin bir göstergesidir. Çocuklarımızı su tüketimi hakkında bilinçlendirmek bizim en önemli görevlerimiz arasında yer almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kusma Nedenleri Ve Tedavisi başlıklı makalemizde Bebeklerde Kusma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde kusma nedenleri
Bebeklerde Kusma Nedenleri Ve Tedavisi

bebeklerde kusma nedenleri etkileri tedavisi sebepleri... Bebeklerin en fazla yaşadıkları rahatsızlıklar içerisinde yer alan ve fazlasıyla can sıkabilen kusma etkeni,...

Kapat