Çocuklarda oluşan öksürük ve sebepleri!

Çocuklarda oluşan öksürük ve sebepleri!
10 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.268 kez okundu.

çoçuklarda öksürüğü çoçuk sağlığı çoçuklarda dikkat edilmesi gerekilen hastalıklar

Çocuklarda oluşan öksürük, tehlikeli sonuçları arkasından getirebiliyor kızlar… Çocuğunuz öksürüyor ve siz bu konuda herhangi bir yaptırımda bulunmuyorsanız, bir ilerisinde çocuğunuzun sağlığı konusunda arkasını alamayacağınız durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum fazlasıyla önemli olup, erken bir şekilde bir hekime başvurulmalıdır. Peki çocuklar neden öksürür ve bu öksürükler hangi hastalıkların habercisidir? Gelin bu konu hakkında bilgilere makalemizden ulaşalım…

Çoçuklarda dikkat edilmesi gerekilen hastalıklar

Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ali Şal; solunum yollarının bir korunma refleksi olan “öksürüğün” çoğunlukla basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun belirtisi olduğunu söyledi. Dr. Ali Şal; Öksürüğün özellikleri ve ona eşlik eden diğer hastalık belirtileri “soğuk algınlığı” veya “grip” olarak tanımlanan ve 5-10 gün içinde hafifleyerek iyileşen viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının ayırımına yardımcı olacak bilgiler verdi;

“Okul mevsiminin başlamasıyla birlikte ayda 1-2 kez tekrarlayan, burun akıntısı, aksırık ve bazen ateşle birlikte başlayan kuru öksürük 5-10 gün içinde hafifler, ancak tam kaybolmadan yeni bir burun akıntısı ve aksırık belirtileri ile yeniden başlar, bu durum kış boyunca devam eder.

Ebeveyn bu durumu iyileşmeyen bir akciğer hastalığı olarak yorumlayabilir. Hâlbuki her öksürük dönemi farklı bir solunum yolu virüsüne bağlı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bu dönemlerde hastanın muayenesinde orta kulak iltihabı, sinüzit veya zatürre gibi bir komplikasyon saptanmamışsa antibiyotik tedavisi gereksiz ve etkisizdir, hastalık süresini kısaltmaz, bakteriyel komplikasyonları da önlemediği gösterilmiştir.

Bir viral üst solunum yolu enfeksiyon sırasında 7-10 günden uzun süren ve şiddetinde hafifleme olmayan öksürük, burun/geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler akut sinüziti, 10 günden uzun süren inatçı kuru ve şiddetli öksürükler aşısız bebeklerde boğmaca sendromunu düşündürmelidir.

Her viral üst solunum yolu enfeksiyon sırasında veya sonrasında ortaya çıkan ve bazen nefes darlığı ile birlikte olan hışıltılı solunum, çocukluk çağı astımı veya hava yolu reaktivitesine yol açan mide-yemek borusu reflüsü gibi diğer hastalıkları düşündürmelidir.

“Havlama sesine benzeyen” boğuk sesle öksürük, ses kısıklığı, nefes almada zorluk ve/veya nefes alırken “ötme sesi” gibi belirtiler kurup sendromunu, en sıklıkla akut larenjiti düşündürür.

Ateş, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı, karın veya göğüs ağrısı, kusma gibi belirtiler zatürreyi düşündürmelidir. Bir viral üst solunum yolu enfeksiyon sırasında başlangıçta düşen ateşin birkaç gün sonra tekrar yükselmesi, öksürüğün sebat etmesi veya artması, veya nefes darlığının başlaması da zatürreyi hatıra getirmelidir.

15 günden uzun süren, geceleri artan ardışık şiddetli kuru öksürük nöbetleri özellikle 6 ayın altında ve 8 yaşın üstündeki bebek ve çocuklarda boğmacayı da düşündürmelidir.

Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ali Şal, inatçı ve sıradışı öksürükleri olanların, özellikle çocukların %7-15’inde rastlanan çocukluk çağı astımı açısından çocuk alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesinin uygun olacağı konusunda uyarıyor.

Bir önceki yazımız olan Basenler nasıl eritilir? başlıklı makalemizde basenler nasıl eritilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kansızlığa iyi gelen Besinler
Kansızlık için ne yemelisiniz?

kansızlık için ne yemeli kansızlık nedenleri kansızlığa iyi gelen besinler Çağımızın hastalıklarından bir tanesi olan ve toplum içerisinde birçok kişiyi...

Kapat