Çok Şık “Örgü Baharlık Şal Modeli ve Yapılışı”

Çok Şık “Örgü Baharlık Şal Modeli ve Yapılışı”
17 Nisan 2014 tarihinde eklendi, 2.099 kez okundu.

Nako tasarımcılarının bahar ayları için özel hazırladığı oldukça şık tasarıma sahip olan , kırmızı renk örgü baharlık şal modeli ve yapılışını sizlerle buluşturuyorum.  Şal modelimizi yapmak biraz zahmetli olsa da üzerinde olan motiflerin şıklığı ve güzelliğini görünce zor olsa da bu şal modelini yapmak isteyeceksiniz.

Püsküllü ve  yıldız tasarıma sahip olan kırmızı renkteki bu şalı kendinize örebilir veya hediye edebilirsiniz. Nako tasarımı olan 2014 modeli bu şalın tüm detaylı anlatımını kadinmelektir.com olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Bahar aylarının serin günlerinde giydiğiniz elbisenin üzerine bu çok şık tasarımda olan şal modelimizi birleştirip harika kombinler yaratabilirsiniz.  İşte sizlere örgü baharlık şal modeli ve yapılışını umarım modelimizi beğenir,  yorumlarda bulunursunuz.

Bu modelde kullanılan iplikleri almak için  tıklatın

örgü baharlık şal modeli ve yapılışı

Model adı : KM-082 Pashmina Şal
Zorluk derecesi : Orta
İlgili tığ numaraları : 3
İlgili tığ-şiş numaraları : ,5.5,
Yaş grubu : Yetişkin
Örgü şekli : Düz-ters örgü, 1+1 lastik örgü, haraşo, sık iğne, zincir, 5.5 no misinalı şiş
Gerekli malzemeler : Pashmina 10701 (4 yumak), Püskül
Mevsim : Sonbahar-İlkbahar

Yapılışı:

ARKA ORTA MOTİF :

1-Misinalı şişle örülür.14 ilmek başlanır, örgü boyunca düz örülür. 2- 1.sıra: Sıra başında 1 ilmek ters, 1 düz, 1 dolama, *1 düz, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama *işaretinden toplam 5 defa tekrar edilir, 1 düz, 1 dolama, 1 ters örülerek sıra tamamlanarak 26 ilmeğe ulaşılır. 2.sıra: Arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülürken yapılan dolamalar ters örülüp, ilmek artırılır. 3.sıra: 1 ilmek ters, 2 düz, şişe 1 ilmek artırılır, *1 düz, şişe 1 ilmek artırılır, 3 düz, 1 ilmek artırılır *işaretinden toplam 5 defa tekrar edilir, 1düz, 1 ilmek artırılır, 1 düz, 1 ters örülerek sıra tamamlanır. Aynı sırada 12 ilmek artırılır. 5.sıra: 1 ilmek ters, 3 düz,  1 ilmek artırılır, *1 düz, 1 ilmek artırılır, 5 düz, 1 ilmek artırılır, * işaretinden toplam 5 defa tekrar edilir, 1 düz , 1 ilmek artırılır, 2 düz, 1 ters örülerek sıra tamamlanır. 7.ve her ön sıralarda: 3. ve 5. sıralarda yapılan artırma işlemleri aynı yerlerden aynı şekilde yapılarak örgüye devam edilir. Bu işlem toplam 9 defa yapılarak 134 ilmeğe ulaşılır. 3-Sonraki düz sıradan başlanarak 1.sıra: 1 ters, 1 düz, yanındaki 3 ilmek beraber alınarak 2 ilmek kesilir, 16 düz,1 ilmek sağa doğru kesilir, 1 dolama, 1 ters, 1 dolama, 1 ilmek sola doğru kesilir *17 düz, 1 ilmek sağa doğru kesilir, 1 dolama, 1 ters, 1 dolama, 1 ilmek sola doğru kesilir * işaretinden tekrar edilerek   toplam 4 defa tekrarlanır,  yanındaki 15 ilmek düz, 2  ilmek sağa doğru kesilir, 1 düz, 1 ters örülerek sıra tamamlanır. 3.ve her ön  sıralarda  kesme işlemleri aynı yerlerden tekrarlanırken, yaprakların ortasında kalan 1 ters ilmeklerin her iki tarafından 1’ er ilmek artış yapılır. Artış yapılan ilmekler de ters örülür. Kesme işlemleri 9 defa tekrarlandıktan sonra yan tarafta kalan ilmekler şişte bekletilirken;  şemada gösterildiği gibi ortadaki yaprak (36 ilmek) ilmekleri ayrı olarak örülür. 4- Ayrı olarak örülen yaprağın orta kısmından her düz sırada 2’şer ilmek artış yapılırken aynı zamanada her iki tarafından her düz sırada 7+4+4+4’er ilmek kesilir. 5- Ayrı olarak örülen  yaprağın ortadaki artırma işlemi toplam 11 defa yapıldıktan sonra ilmekler ortalanır ve ortadaki 3 ilmek düz örülür. 6- Bu 3 ilmeğin her iki tarafından 1’er ilmek artırılır. 7- Sonraki düz sırada ortadaki 5 ilmek düz örülüp her iki tarafından 1’er ilmek artış yapılır. 8-Bu işlem  3 defa tekrarlandıktan sonra oluşan ilmekler kesilerek bitirilir.

2014 örgü şal modeli ve yapılışı

YAN TARAFLAR :

1-Bekletilen ilmekler iki parça olarak örülür.2- Orta yaprağın yanındaki 11 ilmek bir defada kesilir. 3- Kalan ilmekler; 1 kenar ilmeği, *9 ilmek, 1+1 lastik örgü, 6 düz, 1 sağa doğru ilmek kesilir, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 1 sola doğru ilmek kesme, 1düz  *işaretinden tekrar edilerek dizilip, 1 ve 2 no.lu diyagramlar uygulanır. 4- 52 cm örüldükten sonra ilmeklere 3 no.lu diyagram uygulanıp örgü boyu 56 cm de ilmekler kesilerek bitirilir.5- İki kısa kenara ve orta motifin bir tarafına püskül takılır.

Bir önceki yazımız olan Derya Baykal "Örgü Tığ Çantası Modeli ve Yapılışı" başlıklı makalemizde örgü tığ çantası ve örgü tığ çantası yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
gelinlik tasarlama
En Yeni Gelinlik Modelleri (Tasarımları) ve Fiyatları

Yaz aylarına doğru geçiş yaptığımız şu günlerde artık düğün sezonu da yaklaşıyor. Özellikle gelin adayı arkadaşlarımız yaklaşan bu özel günü...

Kapat