Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Damar Tıkanıklığı Belirtileri
21 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.509 kez okundu.

Damar tıkanıklığı nasıl geçer damar tıkanıklığı belirtileri…

Damar tıkanıklığının en sık rastlanan belirtisi, göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi ve ağrılardır. Bu ağrıları dindirmek için sizlere düzenli bir tedavi şekli sunuyoruz hanımlar… Öncelikle yemek yerken yemeğinizi çiyniyerek yemenizi öneriyoruz her gün mutlaka 1.5 ve 2.lt arası sur içmenizi de , sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız bu söylentileri dikkate almalısınız.

Kalp Krizi Nedir?

Genelde fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları (anjina) ilk uyarılardandır. Eforlu EKG ile kalp damarlarının fonksiyonelliği değerlendirilebilir. Anjinasız da kalp krizleri sık görülmektedir. Kalp damarları ânî olarak tıkanırsa kalp krizi ortaya çıkar.

öğüs Bölgesinde Yaşanan Ağrılar

Kadın ve erkeklerde göğüs bölgesi ağrıları koroner damar tıkanıklığının karakteristik belirtisidir. Göğüs kafesi içerisinde basınç, sıkışma ve bu bölgede hissedilen rahatsızlık damar tıkanıklığına işaret ediyor olabilir. Rahatsızlık zaman zaman şiddetini azaltıp arttırsa da genel olarak kalıcıdır. Bu ağrılar bazen mide ekşimesi ve hazımsızlık ile karıştırılabilir.

2003 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre göğüs bölgesinde hissedilen ağrıların şiddetinin, damarın ne oranda tıkandığı ile bağlantılı olmadığı ortaya konmuştur. Yani damarlar çok tıkandığı ve tıkanma tehlikeli boyutlarda olduğu halde ağrılar hafif olabilir. Yine aynı araştırmaya katılanların %43′ü kalp krizi öncesinde herhangi bir göğüs ağrısı yaşamadıklarını bildirmişler.

Yansıyan Ağrılar

Kalp damarlarının tıkanması sadece göğüs bölgesinde ağrılara neden olmaz ve bu ağrılar yine vücudun üst kesiminde olmak üzere başka bölgelerde de görülebilir. Yansıyan ağrı olarak tanımlanan bu ağrılar, sol kol veya her iki kolda, sırt ve karnın üst kısmında belirebilir. Göğüs ağrılarında olduğu gibi hafiften şiddetliye doğru değişebilir. Kalp krizi öncesinde, kadınlar erkeklerden daha çok sırt ve çene bölgesi ağrıları hissetmektedir.

Nefes Darlığı

Göğüs ağrılarıyla birlikte veya bağımsız olarak oluşan nefes darlığı koroner damar tıkanıklığının belirtileri arasında yer almaktadır. 2005 yılında Amerikan Aile Hekimliği dergisinde yayınlanan bir makaleye göre kalp krizi geçirenlerin %14′ünde sadece nefes darlığı belirtisi görülmüştür.

Bulantı ve Kusma

Bulantı ve kusma damar tıkanıklığı semptomları arasında gösterilmektedir. Kalp krizi öncesi bulantı ve kusma kadınlarda erkeklere oranla daha çık görülen bir belirtidir.

Bir önceki yazımız olan Yüzde Uyuşma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde Yüzde Uyuşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hamileler-için-yazın-beslenme
Gebeler için yazın beslenme önerileri

Gebelikte yazlık beslenme ve gebelikte kilo kontrolü... Hamileyim ve formumu korumak istiyorum diyorsanız sizlere en güzel ve sağlıklı gebelik formülü...

Kapat