Davul hakkında kısa bilgiler

Davul hakkında kısa bilgiler
20 Mart 2012 tarihinde eklendi, 2.819 kez okundu.

davul nedir ne için kullanılır ne demektir nasıl kullanılır gibi bilgiler sizlerle..

Geçen gün benim oğlan karşıma geçmiş, ödev olarak davul hakkında bilgiler toplaması gerektiğini söylüyor. Önce şaşırdım, böyle ödev mi olur diye ama internet üzerinden yaptığım araştırma ile birlikte bizim çocuğun ödevini hallettik. Sonra aklıma bir anda, bu bilgileri benim gibi arayacaklar geldi ve bu makaleyi hazırlamaya karar verdim. Davul hakkında genel bilgileri hazırlamış olduğum bu makalem ile birlikte sizlere sunmak istiyorum. Umarım bu bilgiler sizlerinde işine yarar.

Davul hakkında kısa bilgiler

Bilinen en eski vurma çalgıdır. Davul, belki de insanların kullandığı çalgıların en eskisidir. En yaygın vurmalı çalgılardan biridir ve dünyadaki hemen bütün halkların kültürlerinde yeri vardır. Yazılı tarihten çok önce Eski Mısırlıların, Asurluların ve Uzakdoğuluların davulu kullandıkları bilinmektedir.

Amerika Yerlileri dinsel törenlerinde dans ederken, tempo tutmak için davul çalarlardı. Afrika’nın Siyah halkı, hem dans ederken hem de şifreli vuruşlarla kabileden kabileye haber yollarken davulu kullanırdı. Afrika’da bu amaçla hâlâ davul kullanılmaktadır.

Değişik ebatlarda olabilmektedir ve genellikle açık alanlarda; düğün, halk oyunlarında ve değişik törenlerde kullanılmaktadır. Daire biçimine getirilmiş ağaç kasnak üzerine iki adet çıtadan yapılmış ve deri gerilmiş çember kalın ip veya kayış yardımıyla geçirilir. Deri veya ipten örme bir kayış yardımıyla omuza asılarak çalınmaktadır.

Davulun bir yüzündeki deri kalın, diğer yüzündeki deri ise daha incedir. İnce kısım keçi, kalın kısım ise koyun derisinden yapılmaktadır. Kalın derinin olduğu kısma Tokmak, ince derinin olduğu kısma ise ağaçtan yapılan ince çubuk vurularak çalınmaktadır. Çubuk ile tarama ve tremolo yapmak mümkündür. Davul omuzda kayışla asılarak çalındığı gibi koltuk altında eller ile de çalınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşte TL'nin yeni simgesi başlıklı makalemizde TL'nin yeni simgesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bakır saç rengi
Bakır saç renk tonları ve modelleri

bakır saç renk tonları modelleri örnekleri yeni seçimlerle sizlerle...  Şu aralar bir hayli moda olan ve birçok kişi tarafından tercih...

Kapat