Demir eksikliği nedir ve nasıl geçer?

Demir eksikliği nedir ve nasıl geçer?
13 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.454 kez okundu.

demir eksikliği demir eksikliği tedavisi demir eksikliği nedir demir eksikliği nasıl anlaşılır

Çeşitli etkenlerin neticesi olarak ortaya çıkabilen demir eksikliği, vücut üzerinde yarattığı tahribat ile birlikte çeşitli rahatsızlıkların oluşmasını sağlayabilir. Tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasında ana etken olabilecek demir eksikliği, aslında doğru yöntemler ile tedavi edilebilir. Bende demir eksikliği sorunu ile ilgili sıkıntılar çekiyorum ve tedavi yöntemleri arıyorum diyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı okumalısınız kızlar…

demir eksikliği nasıl anlaşılır

Demir eksikliği nedenleri: Beslenme yoluyla yeteri kadar demir içeren gıdalara yer verilmemesi, adet kanamaları, sık doğum, kanamaya neden olan hastalıklar, vejeteryan beslenme demir eksikliği nedenleri olarak sayılabilir.

Demir eksikliği belirtileri: Ciltte görülen solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı baş ağrısı, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, dudak çatlamaları görülür. Demir eksikliği saç dökülmesine de neden olabilir.

Kadınlar ve Hamilelikte demir yetersizliği daha fazla görülmektedir. Kansızlık her yaşta oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Kadınların demir minerali ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır. Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir yetersizli?i bile kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Hamile kadınların demire olan ihtiyaçları daha da artar.

Demir azlığı bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. Ayrıca ilerki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenmeyle gerekli demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden doktorlar demir takviyesi önerirler.

Çocuklarda demir eksikliği ??tahsızlık, zayıf hafıza, zeka düzeyinde gerilik, dikkatini toparlayamama, motivasyon zorlu?u, düşük kilo, bağışıklık sisteminin zayıflaması, huzursuzluk gibi sorunlara sebeb olur.

Bebeklerde anne sütünün yeteri kadar alınamaması ve de ek gıdaya geçtikten sonra demir içeren besinlerle gerektiği kadar beslenilmemesi bu soruna neden olur. Ayrıca 1 yağından önce inek sütüne bağlanması da demir yetersizli?ine yol açar.

Demir içeren besinler: Et, pekmez, yumurta, soya fasulyesi, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeleri demir içeren gıdalar arasında sayabiliriz. Çay demirin emilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demirin emilimini artırır.

Demir yetersizli?i tedavisi: Demir içeren ilaçlar verilir. Sürekli kanamaya neden olan bir rahatsızlık varsa ona yönelik de tedavi yapılır. Ancak demir kullanımında dikkatli olmak gerekmektedir. Fazla miktarda alınan demir vücutta birikebilir ve de ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin karaciğerde birikmesi sonucunda siroza neden olabilir. Bu yüzden demir yetersizliğine bağlı aneminin tedavisinde doktorun önerdiği süreye ve doza mutlaka dikkat edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Basenler nasıl eritilir? başlıklı makalemizde basenler nasıl eritilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kışın kilo almamak için tavsiyeler
Kışın kilo almamak için yapılması gerekenler

kışın kilo vermenin yolları kışın kilo almamak için yapılması gerekenler Kışın, soğuk havaların etkisinden dolayı dışarı çıkamaz ve sürekli olarak...

Kapat