Derya Baykaldan tarzınıza uygun tasarımlar

Derya Baykaldan tarzınıza uygun tasarımlar
3 Mart 2012 tarihinde eklendi, 1.805 kez okundu.

derya baykal tarza uygun örgü tasarımları resimleri modelleri örnekleri yapılışları

 Tarzınıza en uygun örgü tasarımlarını yine Derya Baykal‘ın koleksiyonunda rahatlıkla bulabilirsiniz dostlar. Birbirinden önemli örgü işlerine imza atan Derya hanım, yine önemli birkaç örgü modelini bizlere sunarken, bu modeller içerisinden sizler için çeşitli seçimlerde bulunduk. Örgü modellerini bir tarz haline getirdim ve kendime örnek örgü modelleri arıyorum diyorsanız, sizler için seçtiğimiz bu tasarımlara mutlaka bir göz atmalısınız.

derya baykal örgü modelleri ve yapılışları

Malzeme :
Nako Rekor
Renk No :  223 (2 yumak), 288, 966, 6687, 1182, 235, 3584, 180 (1’er yumak)
Tığ No : 2 nolu tığ
Örgü Şekli : File işi, Trabzan, Sık iğne

Yapılışı :
FİLE İŞİ (TEKNİĞİ) :
Zincir çekilir, alt sıradaki zincirin arasına sık iğne bağlanır, zincir çekilir, alt sıradaki zincirin arasına sık iğne ile bağlantı yapılır…şeklinde sıra tamamlanır.

TRABZAN :
Tığ üzerine iplik dolanır, oluşan ilmekler 2 defada çekilir.

SIK İĞNE:
Tığ üzerine iplik almadan tığda oluşan ilmekler bir defada çekilir.

SIK İĞNE İLE ÖRÜLEN PAPATYA MOTİFİ :
1182 renk no.lu iplikle 6 adet zincir çekilerek, birleştirilir. Oluşan halkanın içine 20 adet trabzan doldurulur. 4 zincir çekilir, sonraki sıraya geçilir.
2.sıra: 1 trabzan atlanır, 2. trabzanın üzerine 1 trabzan yapılır… şeklinde sıra tamamlanır.
3.sıra: 288 renk no.lu iplikle her trabzanın arasına bir sık iğne yapılarak yapraklara geçilir. 4 sık iğnenin üzerine 5 adet sıkiğne, 1 zincir çekilerek geri dönülür, 7 adet sık iğne yapılır, 1 zincir çekilir, geri dönülür… şeklinde 10 sık iğne oluncaya kadar bu işlem devam eder.
4-5-6-7-8. sıra: Sırasıyla 8 sık iğne, 6 sık iğne, 4 ve 3 sık iğne yapılarak bir yaprak tamamlanır. Bu şekilde 5 yaprak yapılır ve etrafına 1182 renk no.lu iplikle 2 sıra file yapılır.
Bu şekilde 2 adet 1182 ve 288 renk no.lu ipliklerle, 2 adet 1182 ve 966 renk no.lu ipliklerle toplam 4 adet motif yapılır.

DENİZ YILDIZI MOTİFİ :
1182 renk no.lu iplikle 5 adet zincir çekilerek birleştirilir. 2 zincir çekilir.
2.sıra: Oluşan halkanın içine 14 adet trabzan doldurulur, 235 renk no.lu ipliğe geçilir.
3.sıra: 13 zincir çekilir, 4. zincirden başlayarak her zincirin üzerine 1’er trabzan yapılır, bir alt sıraya sık iğne ile bağlanır. 3 zincir çekilir, 3 trabzan atlanarak sık iğne ile bağlantı yapılır. 14 zincir çekilir… şeklinde sıra tamamlanır, bu işlem 5 defa tekrarlanır.
4.sıra: 1182 renk no.lu iplikle oluşan yıldız kollarının etrafı; her trabzanın arasına 1 sık iğne, 14 zincir çekilerek oluşturulan halkalara 4’er sık iğne doldurularak sıra tamamlanır.
Bu şekilde 1 sıra 223, 1 sıra 288 renk no.lu ipliklerle sık iğne yapılır ve yıldız kollarının arası 223 renk no.lu iplikle file işi ile doldurulur, motiflerin etrafı 2 sıra daha file işi yapılır. Bu şekilde 2 adet, 288, 180 ve 235 renk no.lu ipliklerle 1 adet, toplam 3 adet deniz yıldızı yapılır.

ÇİÇEK MOTİFİ :
5 adet zincir çekilerek birleştirilir.
2.sıra: renk değiştirilerek 6 zincir çekilir, içine 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan…bu şekilde 5 adet trabzan oluşturulur, sık iğne ile sıranın başındaki zincire bağlanır. 1 sık iğne yapılır.
3.sıra: 2 zincir çekilir, 2.sıradaki 2 trabzanın arasına 2 trabzan yapılır, 3 zincir çekilir, yanındaki trabzanın üzerine sık iğne ile bağlanır, 3 zincir çekilir… şeklinde sıra tamamlanır.
4.sıra: renk değiştirilerek 4 zincir çekilir, 2 trabzanın arasına 1 sık iğne yapılır, 4 zincir çekilir…şeklinde sıra tamamlanır.
Zincirlerin arasına 6 trabzan, 3 zincir çekilir, sık iğne üzerine tekrar sık iğne yapılarak motif tamamlanır. Bu şekilde farklı renk kombinasyonları ile 10 adet motif yapılır.

FİLE İŞİ MOTİFLER :
5 zincir çekilerek birleştirilir, oluşan halkanın içine 12 adet sık iğne doldurulur.
2.sıra: renk değiştirilerek 1 sık iğne, 3 zincir, 1 sık iğne…şeklinde sıra tamamlanır.
3-4.sıra: zincir sayıları önce 4 adet, sonraki sırada 5 adet çekilip, motif tamamlanır.
Bu şekilde farklı renk kombinasyonları ile 5 adet motif yapılır.

YAPRAKLARI DELİKLİ ÇİÇEK MOTİFİ :
966 renk no.lu iplikle 5 adet zincir çekilerek birleştirilir, oluşan halkaya 24 adet trabzan doldurulur.
2.sırada; 12 zincir çekilir, 2 trabzan atlanarak 2 trabzan üzerine 2 adet sık iğne yapılır, 12 zincir çekilir… şeklinde sıra tamamlanır.
3.sırada; 2.sıradaki 12 adet zincirlerin içine 20’şer adet trabzan doldurulur. Oluşan yaprakların etrafına 1 sıra sık iğne yapılır, 1 sıra da file örülerek motif tamamlanır. Motif, etek ucuna dikilir.

YAPRAK MOTİFİ :
3584 renk no.lu iplikle 5 adet zincir çekilir, üzerine 5 adet sık iğne yapılır. 1 zincir çekilir, geri dönülür, 7 sık iğne yapılır…şeklinde 13 adet sık iğne oluncaya kadar artırılır, 6687 renk no.lu ipliğe geçilerek aynı işlemlerle 5 sık iğne kalan kadar kesme işlemi yapılarak motif tamamlanır. Yaprak motiflerinin etrafı 223 renk no.lu iplikle 1 sıra file işi yapılır. Bu şekilde toplam 9 adet motif yapılır.
Motifler çan şekli verilerek yerleştirilir ve file tekniği ile birleştirme yapılır. Bel kısmında 1 file içine 5 adet trabzan doldurulur, 3 zincir çekilir, 1 file atlanarak yanındaki fileye 5 adet trabzan yapılır…bu şekilde bel kısmı toparlanır. İstenilen uzunlukta zincir çekilerek, bel kısmına kordon yapılır.

örgü mini etek ve yapılışı

askılı örgü elbise modeli ve yapılışı

Bir önceki yazımız olan Örgü fırfırlı etek modeli ve anlatımlı yapılışı başlıklı makalemizde Fırfırlı etek modeli ve yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
sus_kopegi_orgu_yapilisi
Süs köpekli dekoratif şişe kılıfı yapılışı

süs köpekli dekoratif örgü tasarım kılıfı şişe modeli yapılışı Farklı ve ilginç bir tasarım modeli ile karşınızdayız dostlar. Şişe etrafına...

Kapat