Doğum korkusunu yenme yöntemleri

Doğum korkusunu yenme yöntemleri
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.349 kez okundu.

doğum korkusu doğum korkusunu nasıl yenerim doğum korkusu nedir

Genel olarak doğuma yakın zamanlarda ortaya çıkan doğum korkusu, her iki kadından biriini etkileyebilen bir histir. Fiziksel veya duygusal anlamda yaşanan bu korku hissi, anne adaylarını hamileliğin ilk günlerinden itibaren veya son günlerine doğru fazlasıyla etkiler. Peki doğum korkusunun altında yatan ana etkenler nelerdir ve bu korku ile ilgili neler yapılabilir? Doğum korkusu konusunda bende bilgi sahibi olmak istiyorum ve bu korkudan kurtulmak istiyorum diyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız kızlar..

Doğum korkusu nedir

Fiziksel ve duygusal endişelerinizi birbirinden ayırt edin:

Fiziksel sonuçlardan duyduğunuz endişeler; doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıyla normal düzeye çekilebilir. Ancak derinde yatan duygusal nedenlerden kaynaklanan doğum korkusu, doğuma dair doğru bilgilenmeyle giderilemeyebilir; psikolog yardımı gerekebilir.

Doğum sonrasındaki hayatınızı planlamaya çalışın:
Nerede doğum yapacağınız, doğuma girecek doktor, doğum esnasında sizinle birlikte olacak yakınlarınız, eve döndükten sonra size destek olacak kişiler ve çalışıyorsanız işyerinizle ilişkiler gibi konuları doğumdan önce planlayın.

Kendinize zaman ayırın:
Doğum öncesindeki aylarda rahatlamak için kendinize ve sizi rahatlatan aktivitelere vakit ayırmaya çalışın. Bu aktiviteler stresinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Yardım alın:
Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz profesyonel yardım alın.

Bir önceki yazımız olan Düşük ve sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gür kaşlar ve uzun kirpikler için ne yapmalıyız.
Gür kaş ve kirpikler nasıl elde edilir?

gür kirpikler gür kaşlar için ne yapmalıyız Yüz, özelliklede göz güzelliğinin ön plana çıkmasında önemli yerlere sahip olan kaş ve...

Kapat