Düzen kuşağı nasıl yapılır?

Düzen kuşağı nasıl yapılır?
16 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 6.981 kez okundu.

düzen kuşağı hazırlamak — düzen kuşağı nasıl yapılır? — düzen kuşağı performans ödevi yapmak

Hocası bizim çocuğa performans ödevi adı altında, düzen kuşağı diye bir konu vermiş. Düşün düşün işin içinden bir türlü çıkamadım ve google üzerinden çeşitli aramalar yapmak istedim… Yapmış olduğum araştırmalar ile birlikte bizim çocuğun ödevini bir şekilde tamamladık, ama bir anda aklıma benim gibi bu sorun ile ilgili sıkıntı çekebilecekler geldi ve bu makaleyi hazırlama gereğini kendimde hissettim. Düzen kuşağı yapabilme konusunda bende sıkıntı çekiyorum ve bu işin içinden bir türlü çıkamıyorum diyorsanız, sizler için yaptığım araştırmalar sonucu olarak hazırladığım makaleme bir göz atmalısınız. Makalemi okuduktan hemen sonra, düzen kuşağı anlamında yapılan örneklerede bir göz atabilirsiniz dostlar…

Düzen Kuşağı;

Hazır birimlerin seçiminde sağlık ve güvenlik açısından uygunluk kontrol edilmelidir. Farklı amaçlar için üretilen malzemelerin hazır birim olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Örneğin; pipet, kibrit çöpü vb. malzemelerin üretim amaçlarının asla düzen oluşturmak olmadığı hatırlanmalıdır.

Düzen kuşağı etkinliklerinde öğrenciler başlangıçta hangi düzeni oluşturacağına karar vermemelidir. Ortaya çıkacak düzen, arama ve deneme çalışmalarının sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmalıdır. Örneğin; Öğrenci çalışmasına takı, ağaç, çiçek, ev eşyaları vb. yapacağım diyerek başlamamalı ve sonucu bunlara benzer ürünler olan çalışmalar kabul edilmemelidir.

Düzen kuşağı etkinliklerinde ortaya çıkan düzenin bir hacmi olmalı ve dengede durabilmeli, çoğalmaya imkân vermeli, tekrarlayan birimler açık ve anlaşılır olmalıdır. Zemine yapıştırılarak çalışılmamalıdır. Düzene gitmede kullanılan geometrik biçim orijinal formunu korumalı, şekil değişikliğine uğramamalıdır.

Öğrencilere birimlerin birleştirilmesinde yapıştırma ve geçme tekniklerini kullanmaları için fırsat verilmelidir. Öğrenciler, düzene gitmede yaptıkları arama ve deneme örneklerini tasarım günlüklerine aktarmalıdır.

Düzen kuşağı etkinliklerinin yalnızca kâğıt kesmek ve yapıştırmak olduğu algılanmamalı, yaratıcı düşüncenin geliştirmesine, bireysel farklılıkların ve yaratıcılıkların ifade edilmesine fırsat veren birer araç olduğu unutulmamalıdır.

Düzen Kuşağında Neler Yapılır ;

*Yapılan çalışmalar özgün olmalı..

*Kare, daire ve çizgiden yola çıkarak birim, birimden modül, modülden bir bütün elde edilir.

*Etkinlik sürecinde yapılan tüm çalışmalar kayıt altına alınır. Yani tasarım günlüğü ve etkinlik süreci yazılır..

*Bireysel çalışmalarda yazılanlar ürün dosyasına konur.

*Grup çalışmaları sergi düzenine uygun yapılır. Büyük boy bir fon kağıdına tüm etkinlik süreci, tasarım günlüğü, grup adi, grup üyeleri, modülün maketi vb. çalışmalar yapıştırılır.

*Yapılan çalışmaların teknolojik bir değeri olup olmadığı yada bir teknolojik değere benzetilir.

*En sonda grup sözcüsü ve grup üyeleri konuyu anlatır.

Ne Yapılmaz;

*Ortaya çikan ürün var olan bir nesneye benzetilemez.

*Ürün hiç bir zaman bir zemine oturtulamaz. Kendi basına birim, modüllerin birleşimiyle bir bütündür.

*Başkasından kopya edilemez.

*Ürün düşünce olarak, yaratıcılık açısından size özgü olmalı

*Birim elde ettikten sonra çoğalabilirliği test edilmeden ortaya çıkarmanın bir anlamı olmaz.

*Tasarım günlüğünü zamanında yazın. Diğer bir güne yada haftaya bırakılamaz.

Düzen Kuşağı : Öğrencinin tasarım anlayışını oluşturmak için çeşitli objelerle anlatım,gösteri ve uygulamalar yapılır.

6. SINIF KONULARI VE İÇERİKLERİ

İLK ADIM:Burada amaç sorularla düşünmeye ve araştırmaya yönelik çalışmalardır. Örnek uygulamada öğretmen eline bir kağıt alır ve bunun şekil alma ve daha işlerlik kazandırma olanaklarını soru-cevap şeklinde tartışarak sonuca ulaşılır.Burada yaşamdaki olaylara farklı açıdan bakma,tekrar,ritim,uyum,düzenden yola çıkılarak 3 boyutlu tasarım çalışmalarının ZİHİNSEL temeli oluşturulur.

DÜZEN OLUŞTURALIM :Öğrenciler yakın çevreden yararlandıkları hazır birimleri kullanarak, bireysel etkinlik yaparlar.Önce denemeler ,aramalar bunun için de öğrenci yönlendirilir..Amaç Eldeki birimin çoğaltılması ve bunda farklı uyum,estetik, ve yorumlar aranır. Yani kim ne kadar seçtiği malzeme biriminden yola çıkarak farklı bütünler elde edebiliyor bunun için de yönlendirme yapılır.Bu çalışma öğrenci bazında bireyseldir. Öğrenci düşüncelerini formdaki bölümlere yazar.

7.SINIF KONULARI VE İÇERİKLERİ

BİRİMDEN BÜTÜNE :Değişkenliği olmayan temel biçimler olan KARE-DAİRE-ÇİZGİ örnekleri kağıt veya kartona çizilir.Seçilen ve çizilen öge katlanır ve bir birim elde edilir. Bu birimler kesilir ve tekrar sistematik olarak birleştirilir ve bütün oluşturulur. Yani çizilen kareler kesilir ve bunlardan biçimsel ve estetik bir bütün elde edilir.

8.SINIF KONU VE İÇERİKLERİ

BÜTÜNDE FARKLILIK: Değişkenliği olmayan temel biçimler olan KARE-DAİRE-ÇİZGİ vb. kağıt ya da kartona çizilir.7.sınıfta da aynı modelleri kullanmıştı ancak yeni yaptıklarının yön, boyutları ve renkleri farklı olmaktadır.Örneğin boyutları farklı kareler yapılır ve bunlar farklı renklendirilir ve bunlardan BÜTÜN yapılır. Bunlar üst üste veya yan yana veya köşe köşeye yerleştirilir.Örneğin kaleme kağıdı sarar ve boru yapar değişik boy ve kalınlıkta borular yapar bunları değişik renklerde boyar ve bunlardan estetik bir BÜTÜN yapar.Yaptıklarını günlüğe yazar ve öz değerlendirme formunu işler.

Düzen kuşağı örnekleri;

Bir önceki yazımız olan Okulda popüler olmanın yöntemleri! başlıklı makalemizde okulda popüler olabilmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Düzen kuşağı nasıl yapılır? Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. emine garan diyor ki:

  gzller

 2. elıf diyor ki:

  gerçekten çok güzel tasarımlar var

  1. yunus diyor ki:

   iyi aşkım

 3. Doğukan diyor ki:

  Ellerınıze saglık coK ıyı tsarımlar oLmus 😀

 4. ceren diyor ki:

  ben pek beğenmedim ama idare eder

 5. merve nur diyor ki:

  valla mı bence süper

 6. Efe diyor ki:

  Güzel ama modeller çoğaltılmalı

  1. selo diyor ki:

   aynen

 7. ............. diyor ki:

  çok iyiii

 8. zeynep diyor ki:

  harika seyler var super 😀

 9. ziynet diyor ki:

  çok iyi bilgiler…

 10. samet diyor ki:

  bunun malzemesi nedir

 11. abican geçkin diyor ki:

  ben özgeyi seviyorum

  1. abican geçkin diyor ki:

   ben başağı seviyorum

 12. abican geçkin diyor ki:

  alş benim en iyi dostum

 13. sema diyor ki:

  çok güzel olmuşlar

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bayram Mendili 2012
Bayram Mendili Yapımı

bayram mendili nasıl yapılır gerekli malzemeleri nelerdir bayram mendili için gerekli bilgiler Bayramlar yapacağınız şık sunumlarda kullanabileceğiniz hepsi birbirinden şık...

Kapat