Erken Doğumu Önlemek Mümkün mü?

Erken Doğumu Önlemek Mümkün mü?
30 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 796 kez okundu.

erken doğumu önlemenin önerileri bilgileri erken doğum engellemek

Hamile olan her anne adayı erken doğum riski altındadır. Belli etkenlerden dolayı oluşan ve gerçekten çok sıkıcı bir durum olan erken doğum, kişileri etkileyen klasik bir gebelik dönemi rahatsızlığıdır. Hamile kadınların her daim tetik olmasını sağlayan bu durum konusunda uzmanların görüşlerini sizler için bir araya getirdim hanımlar.

Erken doğum nedir, nasıl oluşur ve erken doğumu ortadan kaldırabilecek etkenler nelerdir öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makalemize bir göz atmalı ve konu hakkında detaylara sahip olmalısınız…

Erken doğum; nedir?

Erken doğum, son âdet tarihinden sonra 37 hafta, yani yaklaşık 9 aylık sürede gerçekleşen doğumlar. Tüm gebeliklerin yaklaşık %8′i erken doğumla neticelenir, ikiz gebeliklerde bu oran daha yüksektir. Bu şekilde doğan bebekler, “prematüre bebek” diye nitelendirilirler ve genelde doğum tartıları 2,5 kg’dan azdır

Erken Doğum Nedenleri nelerdir?

Bebeklerin erken doğması birçok nedene bağlı olabilir. En önemli nedenlerden biri çoğul gebeliktir. Rahim içi ve dışı enfeksiyonlar, amniyon sıvısının fazla (polihidroamnios) olması, rahmin yapısal anormallikleri, rahim iç tabakası içine kanamalar, genetik faktörler, doğumu başlatan fizyolojik mekanizmaların erkenden tetiklenmesi erken doğumun en sık rastlanan sebepleri arasındadır. Ayrıca Kan uyuşmazlığı, eklamsi, sık doğum yapmış olmaktan ya da fetüsün dölyatağında normal olmayan bir biçimde yuvarlanmış olmasından kaynaklanır. Annenin sağlığının bozuk olması, bebeğin normalden küçük olması da olasılığını arttırır. Canlı doğan prematüre bebeklerin çoğu, gerekli bakımların uygulanması koşuluyla yaşamlarını sürdürürler.
Erken doğum riski taşıyan anne adayları, şu şekilde sınıflandırabilir:
-Yaşı 17′nin altında veya 35′in üzerindekiler
-Birden fazla bebek bekleyenler
-Daha önce düşük ya da erken doğum yaşayanlar
-Çok doğum yapmış olanlar
-Bazı sistemik ve enfeksiyon hastalığı olan gebeler
-Düşük kilolu anne adayları
-Sigara kullananlar
-Yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olanlar
-Hamileliğinde vajinal kanama sorunu olanlar
-Stres altında ve yoğun çalışma şartları altında çalışanlar
-Düşük gelir grubundan olan hastalar
Erken doğumu önleme yöntemleri
erken doğum önlenebilir mi
Görünürde obstetrik (gebelikle ilgili) ya da tıbbi hiçbir problemi olmayan, düzenli antenatal kontrollere devam eden bir anne adayının erken doğum yapma riski düşüktür.
Daha önce erken doğum yapmış olan ya da erken doğum tehdidi nedeniyle tedavi görmüş olan anne adayları mevcut gebelikte risk altındadır. Bir kez erken doğum yapmış olan anne adayında bu durumun sonraki gebeliklerde tekrarlama riski %-50 arasındadır.
Tekrarlayan düşükleri ve özellikle de ikinci trimester düşükleri olan anne adaylarında erken doğum riski artmıştır.Peki erken doğum önlenebilir mi:
Düzenli olarak antenatal kontrollere gidilmesi ve bertaraf edilebilen risk faktörlerinin saptanarak giderilmesi (anemi, idrar yolu enfeksiyonları, serviks ve vajinadaki enfeksiyonlar gibi) EDT riskini azaltabilir. EDT açısından yüksek risk altında olan anne adaylarının daha sık antenatal kontrollere gitmesi gerekir.
Erken doğumu önlemenin yöntemleri
-Gebeliğiniz süresince mümkün olduğu kadar erken ve düzenli olarak doğum uzmanınızı ziyaret ediniz.
-Erken doğum bulgularının ne olduğunu ve erken tedavi metodlarını öğreniniz.
-Sigara içmeyiniz, alkol ve uyuşturucu almayınız.
-Sağlıklı ve iyi dengelenmiş beslenme diyeti uygulayınız.
-Stresten kaçınınız
-Yüksek yerlerde yolculuk etmekten kaçının.

Bir önceki yazımız olan Erken gebelik belirtileri başlıklı makalemizde gebelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Islak saç modeli
Islak görünümlü saç modelleri çok şıklar!

ıslak görünümlü saç modelleri trendleri çeşitleri en güzel yeni seçimlerle...  Bu yılın trendleri içerisinde yer alan ve daha farklı görünmek...

Kapat