Erken gebelik belirtileri

Erken gebelik belirtileri
20 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 1.049 kez okundu.

erken gebelik nasıl belli olur belirtileri etkileri çeşitleri nelerdir…

Erken gebelik belirtileri konusunda bilmeniz gereken tüm detayları bu makalem ile birlikte sizlere sunuyorum hanımlar. Korunmasız bir şekilde gerçekleşen ilişki sonucunda, hamile kalabilme riski %80 ve üzeridir. Eğer bende korunmadan bir ilişki geçirdim ve bu ilişkinin neticesinde hamile olup, olmadığım konusunda bilgiler edinmek istiyorum diyorsanız, aşağıdaki makalemize mutlaka bir göz atmalısınız. Gebelik döneminin başlangıcı olarak ortaya çıkan etkenleri sizler için inceledik, gebeliğin ortaya çıkma (oluşma) aşamasında, hangi belirtiler su yüzüne çıkar? İşte detaylar;

Erken gebelik belirtisi, gebelik nasıl belli olur?

Erken Gebelik Belirtileri;

1. En önemli etken ( Adet gecikmesi );

Gebelik belirtisi olarak gösterilen en kesin belirtilerden bir tanesi olan adet gecikmesidir. Bazı anne adayı hanımlar, adet dönemlerinde açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal bir adet sürecinde olduğundan farklı bir durumdur ve çok yüksek ihtimal bu olay hamileliğin bir habercisidir.

2. Kendini hamile olarak hissetmek;

Yüce Allah, birçok anne adayına inanılmaz bir önsezi yeteneği vermiştir. Bu önsezi yeteneği ile birçok kişi hamile olup, olmadığı konusunda emin konuşmalarda bulunabilir. Bu sezi çoğu zaman doğru olarak çıkmış ve birçok anne adayı hamile olup, olmadığına bu şekilde karar vermiştir. Belli bir aşamadan sonra vücudunuz üzerinde yaşadığınız değişimlerin farkına varabilir, bu şekilde de hamile olup, olmadığınızı anlayabilirsiniz hanımlar.

3. Göğüslerde hassasiyet durumu;

Gebeliğin ön plana çıkan en erken belirtileri arasında göğüslerde yaşanan hassasiyet yer alır. Şişen, hassas ve belli bir dereceye kadar ağrıyan göğüsler gebeliğin en önemli belirtileri içerisinde yer alır. Göğüslerinizde yaşadığınız hassasiyet durumunu, uyumadan önce sağa sola dönerken, duş alırken veya giyinirken anlayabilirsiniz. Bu hassasiyetlerin oluşmasının ana etkeni, gebelik döneminin başlaması ile birlikte vücudun süt üretimine doğal olarak başlamasıdır.

4. Sürekli olarak yorgunluk hissi;

Gebelik döneminin en erken ortaya çıkan belirtilerinden bir taneside aşırı yorgunluktur. Sürekli olarak yaşanan bu durum, çalışma performanslarınızı etkileyebilir, akşam erken uyumanıza, sabah ise geç uyanmanıza etken olabilir. Aniden baş gösteren bu yorgunluğun ardından, kendinizden şüpheleniyorsanız bir test yaptırmanızda fayda olabilir diye düşünüyorum.

En erken gebelik belirtileri, gebeliğin belli olma aşamaları

5. Sürekli olarak tuvalete gitmek

Tuvalete çıkma sayısında oluşan ani değişimler ve artışlar gebeliğin önemli belirtilerinden bir tanesi olarak gösterilir. Bu durumu yaşıyorsanız, kendinizden rahatlıkla şüphe edebilirsiniz hanımlar 🙂

6. Mide bulantısı

Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan diğer bir durum da mide bulantısıdır. Mideniz aşırı derecede bulanabilir hatta hiç ummadığınız bir anda çıkarabilirsiniz. Bu erken belirti gebeliğin ilk haftasında da baş gösterebilir. Bazı anne adaylarımız bu problemi yalnızca sabahları deneyimlerken diğer bir kısım için bu durum bütün gün sürebilir.

7. Baş dönmesi ve/veya bayılma

Diğer bir erken hamilelik belirtisi ise baş dönmesi hissidir. Bir müddet ayakta durduktan sonra, market alışverişinde kuyrukta beklerken, oturup da birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu durum uterusun şişip bacaklarınızdaki damarlara baskı yapmasından kaynaklı olarak tansiyonunuzun düşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

8. İştahın açılması ya da bazı yiyeceklerden tiksinme

Hamileliğin diğer bir işareti de anne adaylarımızın iştahında oluşan açılmadır. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve ya da sebzeleri yemek isteyebilirler. Diğer yandan bunun tersi olarak bazı anne adaylarımız da çok sevdiği yiyeceklere karşı tiksinme ve iğrenme yaşayabilirler.

9. Kokulara karşı hassasiyet

Anne adaylarımızın bir kısmında sıklıkla göze çarpan diğer bir belirti de kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyettir. Her hangi bir yiyecek kokusu ya da parfüm kokusu aşırı derecede rahatsız edebilir ya da mide bulantısına sebep olabilir.

10. Mide ekşimesi ve/veya kabızlık

Bu problemin sebebi uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu süreçte doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilir. Yine kısa aralıklara sık sık yemek yemeniz de bu sıkıntıların azalmasına katkıda bulunabilir.

11. Ruh halinde oluşan değişimler

Vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bir takım değişiklikler oluşabilir. Bir anda sinirlenebilir ya da strese girebilirsiniz. Bir an kahkahalar atarken hemen ardından duygulanıp ağlayabilir ya da aşırı heyecanlanma yaşayabilirsiniz. Bütün bunlar oldukça normaldir ve muhtemel gebelik belirtileridir.

12. Artan vücut ısısı

Vücutta oluşan ısı artışı da hamileliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden hamile kalma sürecinde iseniz vücut ısınızda oluşan artışları takip edebilirsiniz. Uzun süre devam eden aşırı ateşlenme gibi durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan Düşük ve sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kaş kalınlaştırma önerileri
Kaş kalınlaştırma önerileri hakkında bilmeniz gerekenler

kaş kalınlaştırma önerileri yöntemleri püf noktaları.. Birçok bayan kaşlarının inceleği konusunda sıkıntılar yaşar ve bunun için çeşitli yöntemler dener. İşte...

Kapat