Firkete işi şal modeli yapılışı

firkete işi şal modelleri ve yapılışları sizlerle bayanlar…

Merhaba hanımlar, bundan önceki yazımda sizlere firkete işi şal modellerini sunmuştum. Ama bu sefer ise ikisini bir arada anlatmak istedim firkete işi şal modelleri ve yapılışı olarak ikiye ayırdığım bu şal modellerini örmeye doyamıcaksınız. Firkete eski bir örgü tekniği olmasına rağmen bu sezon çok ses getiren örgü modellerinden biri haline geldi. Firkete işinden şallar, yelekler ve bluzlar yepyeni örgü modelleri bir araya geldi. Ama ben sizlere aralarından şal modellerini seçtim sizlere firkete işi şal modelleri nasıl yapılır onu paylaşmak istiyorum. Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin.

GEREKLİ MALZEMELER:
125 gr. yün
6 cm’lik firkete şeklinde kalıp
1.25 ve 2.5 numara şişler.
Firkete İşi Şal Örneği
7 banttan oluşan şal 693 halkalık ilmekle başlanır. 1. Bant: 1.25 numara ş işlerle 1 zincir çekin ve ipi kalıbın sağ bacağına, soldan sağa doğru dolayın, 1 zincir çekin ve aradaki alanın tam ortasında şöyle çalışın: Yünü ortadan sola doğru kalıbın öteki bacağına dolayın, oluşan çift kat ipten sadece birini alarak 1 sık iğne yapın.
Bu şekilde devam ederek, 693 halka oluşturun. (Sayma kolaylığı için her 50 halkada bir, renkli iplikle işaret koyabilirsiniz). Kalıpta yer kalmadığı zaman, başlangıç halkalarından birkaçını çıkararak devam edin. Bandın yapımı tamamlanınca, ipi koparmadan, (ortadan başlayarak) 2.5 numara şişlerle bandın kenarlarına çepeçevre 1 sıra şöyle çalışın: 8 zincir çekip, uzun kenar boyunca bundan sonraki kısmı 16 kez tekrarlayın: 7 kez; 3 halkayı 1 sık iğne ile kapatıp 3 zincir çekin, tekrar bitince sonraki 21 halkayı 1 sık iğne ile kapatın.
Sırayı, 7 kez tekrarladığınız bölümün 3 zincir ile tamamlayın. İkinci uzun kenara da aynı şekilde çalışın. Kısa kenarlar için; 8 zincir çekin, ortaya 1 sık iğne ve baştaki zincire 1 yarım sık iğne yapın.
2. bandı da aynı şekilde hazırlayıp, kenar bordürünü yaparken, aynı zamanda 1. ile birleştirin: Bandın ortasından hareket ederek, 8 zincir çekin, uzun kenarı 1. bandın açıklamasındaki gibi çalışın, ancak, 1. bandın, 7 kez 3 halkayı birleştirdiğiniz yerin tam ortasına, 2. bandın 21 halkayı birleştirdiğiniz bölümünü getirin. Aynı şekilde çalışarak toplam 7 bandı birleştirin.

Firkete işi şal modelleri ve resimlerini aşağıdaki galerimizden bulabilirsiniz.

Firkete işi şal modelleri

Bir önceki yazımız olan Örgü Mayokini Modeli Yapılışı başlıklı makalemizde örgü mayo kini modelleri ve örgü mayokini nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
örgü panço modeli örneği ve yapılışı
Elişi örgü panço modeli ve yapılışı

örgü panço modeli örneği çeşitleri detaylı anlatım yapılışı ile birlikte sizlerle... Örgü işi yapan profesyonel bir kişi tarafından hazırlanan ve...

Kapat