Gebelik döneminde baş ağrıları ve sebepleri

Gebelik döneminde baş ağrıları ve sebepleri
15 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.283 kez okundu.

gebelik döneminde baş ağrıları ve sebepleri baş ağrısının nedenleri baş ağrısından kurtulmanın yolları

Gebelik döneminde ortaya çıkan ve fazlasıyla can sıkan baş ağrıları, bu dönem içerisinde anne adaylarını fazlasıyla zorlayan rahatsızlıklar arasındadır. Hamilelik stresi ile sürekli olarak uğraşmak zorunda kalan anne adaylarının yaşadığı temel sorunlar arasında yer alan baş ağrısı, bu dönem içerisinde hangi tedavi yöntemleri ile tedavi edilir merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı okumalısınız kızlar…

Gebelikte döneminde baş ağrısı

Hamileliğin erken döneminde görülen baş ağrıları pek çok hamile kadının sorunudur. Görülen bu baş ağrılarının kesin nedeni belli değildir, fakat gebeliğin erken döneminde görülen diğer rahatsızlıklar gibi, hormon düzeyinde ve kan dolaşımındaki değişiklikler ile psikolojik nedenler olabileceği tahmin edilmektedir. Hamilelerde görülen baş ağrısında diğer olası nedenler ise aşırı stres ve yorgunluktur.

Hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez kafeini azaltırsanız ya da tümden kafein tüketimini keserseniz, bu ani beslenme değişiklikleri de sizde bir kaç gün baş ağrısı yapabilir. Kendini iyi hissetmeme, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği gebe kadınlarda sık görülür ve gebelik sırasında görülen dolaşım değişiklikleri sonucu olabilir. Hamileliğin altıncı ayından sonra gelişen baş ağrıları ise ilk aylardakiler gibi masum olmayabilir. Bu dönemlerdeki baş ağrılarında öncelikle tansiyonun kontrol edilmesi önerilir. Çünkü Gebeliğe bağlı hipertansiyon ve preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi bu dönemlerde anne ve bebek sağlığını tehtid eden baş ağrısı nedenleridir.

Stres, yorgunluk ve açlık da kendini iyi hissetmeme ve bayılmaların nedenlerinden olabilir.

Gebelikteki bağlı baş ağrıları, yüzün ön tarafı ve kenarlarına, burun çevresine, gözlerine sıcak kompres uygulayarak azaltılabilir. Gebelik süresince iyi ve dengeli bir beslenme, yeteri kadar dinlenme, masaj, hafif egzersiz veya yürüyüşler de önemli ölçüde şikayetlerinizi azaltacaktır.
En önemlisi ise, yaşamınızdaki stresi azaltmak gebeliğinizin ilk dönemleri ile geri kalanı kolay geçirmenizi sağlayacaktır. Gebelik ve gebelik sonrası emzirme sürecinde ağrı kesici kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Düşük ve sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Salepin Faydalari nelerdir
Salepin faydaları nelerdir?

Salepin faydaları nelerdir? salep nedir salep yararları Soğuk kış günlerinde çokca tüketilen içecekler arasında yer alan salep, vücuda çeşitli faydalar...

Kapat