Gebelikte Doktora Ne Sıklıkta Gitmeli?

Gebelikte Doktora Ne Sıklıkta Gitmeli?
13 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 877 kez okundu.

Gebelikte doktora ne zaman gidilir gebelikte doktor ziyaretleri sizlerle…

İstatistiklere göre, gebeliğinizin sağlıklı geçmesini, bebeğinizin normal olmasını istiyorsanız ilk doğum öncesi muayeneye olabildiği kadar erken gitmelisiniz. İyi bir doğum öncesi bakımı gerçek koruyucu hekimliğin gereklerinden biridir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için bir çok gerekli testler yapıldıktan sonra sizi ve bebeğinizi takibe alırlar doktorlar bu yüzden doktorunuzun size verdiği tarihlerde mutlaka hastanelerde olmalısınız.

Komplikasyon görülebilecek anneleri saptamak için testler yapılabilir; böylece erkenden tedavi yapılıp komplikasyon önlenebilir. Antenatal (doğum öncesi) muayene yalnızca anne ve çocuğun sağlığının yerinde olup olmadığına bakmakla kalmaz, doğum ve çocuk bakımıyla ilgili korku ve kuşkularınızı gidermek için soru sorabileceğiniz bir ortam da sağlar. İlk antenatal muayene için kendi doktorunuza ya da hastanenin doğum kliniğine gidebilirsiniz. Hangisini seçerseniz, gebe olduğunuzdan kuşkulandığınız an gidin.
İlk antenatal muayene oldukça uzun olacaktır. Doktorunuz size birçok soru soracak, kesenkes vajinal muayene yapacak, kan ve idrar tahlilleri isteyecektir.
Muayenelerde demir ve vitamin preparatları yazılacak, doğum yapacağınız hastanede yeriniz ayrıla çaktır. Bebeğinizi evde ya da istediğiniz özel bir yerde doğurmak istiyorsanız bunu önceden düşünüp doktor ya da ebeyle konuşun. Hastanede doğurmaya karar verirseniz ağrılar başlayınca kime haber vereceğinizi öğrenin. Eşinizin doğum sırasında yanınızda olmasını istiyorsanız bunu da bildirmelisiniz. Gebe bir kadın olarak haklarınızın ve yapmanız gerekenlerin yazılı olduğu bir kitapçık bulmaya çalışın.

Gebelik boyunca muayenelere düzenli gidin. Her muayenede idrar tahlili yapılacak, kilonuz, tansiyonunuz ölçülecek, karnınızın ölçüleri alınacaktır. Bebeğin gelişimini saptamak ve genel durumunuzu anlamak için başka testler de yapılabilir. Bunlardan biri ultrasondur. Tümüyle ağrısız olan bu yöntemde vücut dokularından yansıyan sesleri görüntüye dönüştüren bir alıcı karnın üzerinde gezdirilip bebeğin durumu hakkında fikir vermektedir, öteki yöntemler amniosentez ve fetoskopi (karın duvarından özel bir aletle girip bebeğin görülmesi) dir.
28. haftaya kadar dört haftada bir, 28. haftadan 36. haftaya kadar iki haftada bir muayene olmalısınız. Bu zamandan sonra ağrılar başlayana kadar her hafta kliniğe gitmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Alkol ve Sigaranın Zararları başlıklı makalemizde Gebelikte zararlı alışkanlıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sonbaharda bakım
Sonbaharda Cilt Ve Vücut Bakımı

Kış aylarında soğuk havalarda cilt ve vücut bakımı nası olmalı... Cildimiz en çok yaz aylarında zarar görmeye başlar güneşten aldığı...

Kapat