Gebelikte Hangi Besinler Faydalı?

Gebelikte Hangi Besinler Faydalı?
19 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.419 kez okundu.

Hamileyken ne tür besinler yemek yararlıdır hepsi sizlerle dostlarım…

Birçok anne adayı hamilelikte hangi besinlerin faydalı olduğu konusunda çok bir bilgiye sahip olmadıklarını düşünerekten sizlere uzmanların önerdiği ve gebelikte çok faydalı olan besinlerin listesini sunuyoruz.

Hangi sebzeler yararlı hangi sebzeler zararlı hepsini sizlere bu makalemde açıklayacağım hanımlar…

Gebelikte Yenmesi Gerekenler

►Az yağlı yoğurt

Kadınlar Hamile oldukları bu dokuz ay boyunca yiyip içtiklerine çok dikkat etmeli. İşte gebelikte beğenerek yiyeceğiniz ve enerji verecek bir besin kaynağı. Az yağlı yoğurt. İçerdiği Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin, düşük yağlı yoğurt hem sizin hem de çocuğunuzun kemik yapısı için oldukça faydalıdır. Altarnetif olarak süzme peynir yiyebilirsiniz.

►Brokoli

Vejetaryan olan hamile bayanlar için son derece faydalı bir yiyecektir. B vitamini bakımından oldukça zengindir.
Hamile bayanların gün içinde alması gereken folik asit miktarı 400 mikrogramdır. Eksikliğinde doğum sırasında sıkıntılar yaşanabilir. Altarnetif olarak ıspanak ve lahana yiyebilirsiniz.

►Brokoli

Vejetaryan olan hamile bayanlar için son derece faydalı bir yiyecektir. B vitamini bakımından oldukça zengindir.
Hamile bayanların gün içinde alması gereken folik asit miktarı 400 mikrogramdır. Eksikliğinde doğum sırasında sıkıntılar yaşanabilir. Altarnetif olarak ıspanak ve lahana yiyebilirsiniz.

Fasulye

Kendiniz ve bebeğiniz için kan hücreleri yapımına yardımcı olacak en iyi besin maddesidir. Lif ve demir bakımından da oldukça zengindir. Altarnetif olarak mercimek (veya herhangi bir baklagil) ya da yeşil yapraklı sebzeler yiyebilirsini.

Yumurta

D vitamini, kasiyum ve protein açısından son derece zengin olan yumurta hamile bayanlara inanılmaz yararlar sağlar. Metobolizmanın dengelenmesi için mutlaka yenmesi yerekiyor. ancak sarısını atmayın. Çünkü D vitamini sadece sarısında bulunuyor. alternatif olarak inek sütü kullanabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Enerji artırmak için yulaf ezmesinden iyisini bulamazsınız. Karbonhidrat ve lif bakımından bakımından zengindir. Enerji verici etkisinin yanı sıra vücuttaki sağlıksız yağ ve toksinleride giderir. Alternatif olarak lifli takıllar, ceviz ve buğday tohumu yiyebilirsiniz.

Tatlı patates

Hem severek yiyebileceğiniz hemde faydalı bir besin olan tatlı patates, lif, beta karoten ve C vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken enerji seviyesini de korur. altarnetif olarak kabak ve baklagiller yiyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Sağladığı E vitamini sayesinde kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olur. Hamile kadınların sağlamak zorunda oldukları 300 kalori içinde idealdir. Altarnetif olarak soya yağı kullanabilirsiniz.

Badem

Çinko, sağlıklı yağ ve lif bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Günde sadece 24 tane badem yemek hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça faydalı olcaktır. altarnetif olarak her türlü fıstığı yiyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Bakım Ürünlerinin Kullanımı başlıklı makalemizde Hamilelikte kullanılması gereken bakım ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hamilelikte_bakim_urunlerinin_kullanimi_1
Hamilelikte Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Hamilelikte kullanılması gereken bakım ürünlerinin kullanımı nasıl olmalı... Anne adaylarının Hamilelik boyunca daha önce kullandığı bakım ürünlerini dikkatli kullanması gerekiyor.bu...

Kapat