Gebelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Gebelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri
7 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.511 kez okundu.

Gebelikte kalp çarpıntısının nedenleri ve çözümlerini sizlere aktarıyoruz hanımlar….

Gebeyim kalbim sürekli hızlı hızlı çarpıyor? ve ne yapmalıyım mı? diyorsunuz bu tür soruların hepsini bu makalemde bulabilirsiniz. Sizlere gebelikteki kalp atşını açıklıyacağım.

Gebelikte çoğu anne adayının yaşadığı kalp çarpıntısı nedenleri hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri aktarıyoruz.Eğer kalp çarpıntnız uzun süre devam ederse mutlaka bir uzman hekime görünmenizi önemle vurguluyor, kalp çarpıntısına neden olan etkenler hakkında uzmanların açıklamış olduğu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz

Kalbin sanki göğüs kafesinden çıkacakmış hissi veren kalp çarpıntısı genellikle panik duygusuna ve nefes alıp vermede zorlanmaya neden olur. Her insan kalp zaman zaman kalp çarpıntısı yaşayabilir ve özellikle kan yoğunluğunun arttığı, progesteron hormonu seviyesinin yükseldiği ve doğum stresinin yaşandığı hamilelikte kalp çarpıntısı oldukça normaldir. Tabii özellikle hamilelik gibi hassas bir dönemde yaşanan çarpıntılar anne adayında kaygıya neden olabilir.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Artan Kan Hacmi: Hamile bir kadın hamile olmayana göre %50′ye kadar daha fazla kana sahiptir. Bu oranda kan artışı bebeğin gelişimi ve annenin normal hayatını sürdürmesi için gereklidir. Kanın yarı yarıya artması ise kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Artan kan ile birlikte kalbin daha çok çalışması ve kan basıncını ayarlaması zaman zaman kalp çarpıntı hissine neden olabilmektedir. Bu tip çarpıntılar saniyelerle ölçülebilecek sürelerde devam eder ve kendiliğinden geçer.

Progesteron: Hamilelik dönemindeki kadınlarda yaşanan fiziksel ve duygusal değişimlerin bir parçası olan progesteron hormonu bu dönemde vücut tarafından daha çok salgılanmaktadır. Hormonun etkileri arasında kalp atışının hızlanması da bulunur. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında rahimdeki kan dolaşımını arttırmak için devreye giren hormon bu dönemde kalp ritminde bozukluklara yol açabilir.

Stres: Hamilelik dönemi vücutta yaşanan değişiklikler, ağrılar ve doğuma yaklaştıkça artan endişe nedeniyle oldukça stresli bir dönem olabilir. Stres nedeni ne olursa olsun kalbin iş yükünü arttırır daha hızlı çalışmasına yol açabilir. Bu nedenle gebelik boyunca yaşanan periyodik çarpıntı sıradışı değildir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte uzak durmanız gereken besinler başlıklı makalemizde hamilelikte yenilmemesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Uzun At Kuyruğu Saç Modeli
En Pratik At Kuyruğu Saç Modelleri

 2012 En hoş ve at kuyruğu saç modelleri sizlerle hanımlar... Saçlarınızda at kuyruğu modeli yaratmanın zamanı geldi. Aşırı sıcaktan dalgalı...

Kapat