Gebelikte Myom Hakkında Bilgiler

Gebelikte Myom Hakkında Bilgiler
15 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.292 kez okundu.

Gebelikte Myom nedir? Myom hakkında bilgiler sizinle hanımlar…

Gebelikte myom sorunu çekiyorsanız bu makalemize bir göz atarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz hanımlar…

Eğer gebelikten önce myom varsa ve gebelikte myomun herhangi bir olumsuz yan etkisi olabileceğini düşünüyorsanız ve bu konuda endişe duyuyorsanız sizler için hamilelikte myom hakkında bilgiler ve myom tedavisini bilginize sunuyoruz.

Myom hakkında tüm bilgiler bu makalemizdedir.

 

Gebeliklerin %5’inde rahimde myom vardır. Büyük bir çoğunluğu gebeliği etkilemez. Ancak büyük olduklarında sorunlar başlar. Düşüğe, erken gebelik kanamalarına, erken doğum eylemine, plasenta yerleşim anomalilerine, erken membran rüptürüne, plasenta dekolman ve retansiyona neden olabilirler. Myomların %30’u gebelik esnasında büyür ve bu büyüme ilk 10 haftada en sıktır.

Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde myomlar bazılarında büyüyebilir, vasküler yetmezlik ve sonucunda dejeneratif değişikliklere gidebilir. (Kırmızı dejenerasyon) Klinik olarak bu sıklıkla ağrı ve lokalize hassasiyete neden olur, ancak erken (preterm) doğumu da başlatabilir. Yatak istirahati ve ağrı kesiciler hemen daima ağrıyı durdurmada başarılıdır, fakat tokolitikler sancıları durdurmak için gerekebilir.

Doğum sırasında leiomyomlar uterin tembelliğe, fetüsün pozisyon bozukluklarına, doğum kanalının obstrükte olmasına neden olabilir. Büyük servikal veya istmik myomların varlığında sezaryen gerekebilir. Leiomyomlar doğum sonrasındaki etkin uterus kontraksiyonlarını bozarak, kanamaya neden olabilirler.

Sezaryen sırasında myomun yeri ve büyüklüğü uygunsa alınabilir. Fakat bazı myomlar gebelikte rahim fazla kanlandığı için aşırı kanamaya sebep olabilir o yüzden sezaryen sırasında her zaman myomların alınması (myomektomi) tercih edilmez.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Yararlı ve Zararlı İçeçekler başlıklı makalemizde Gebelikte ne tür içecekler içilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
sırt dekolteli siyah mini elbise
Sırt Dekolteli Elbise Modelleri İle Fark Yaratın!

sırtı dekolteli elbise modelleri çeşitleri trendleri en güzel en yeni seçimlerle 2012 2013...  Yeni yılın trendleri içerisinde yer alan ve...

Kapat