Gebelikte oluşan cilt sorunları

Gebelikte oluşan cilt sorunları
22 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.100 kez okundu.

Gebelikte cilt çatlakları nasıl geçer?

Gebelikte bebeğimizin sağlıklı beslenmesi için çok besinler tüketiriz ve haliyle bu da bizim kilo almamızı sağlar. Bebeklerimiz için her şeyi göze alırız onlar için herşeye katlanırız. Biz yedikçe bebeklerimizde karnımız içerisinde gelişir ve karın büyüdüğü için çatlamalar meydana gelir. Bu çatlaklıklardan nasıl kurtulurum diyorsanız bu makalemi mutlaka okumalısınız.

Ne kadar çok dikkat edilse de çatlak gibi kaçınılmaz cilt sorunları maalesef yinede ortaya çıkar. Önlem almak ya da korunmakla sadece oluşabilecek cilt sorunları hafifletilmiş olur.

Gebelikte;
• Çatlak,
• Leke,
• Çeşitli bölgelerde oluşan benler,
• Bölgesel renk değişiklikleri,
• Yüzde oluşan sivilceler,
• El ve tırnaklardaki değişiklikler,
• Linea nigra (göbek deliğinden kasıklara uzanan siyah çizgi),
• Yüzde belirginleşen kılcal damarlar oluşabilir.

Sayılan her madde bir arada gerçekleşmez. Bu sorunların bazıları geçici, bazıları da kalıcı cilt sorunlarıdır. Çatlaklar, lekeler ve benler gebelik sonlansa bile kaybolmaz. Sivilce, kılcal damarlar, linea nigra, renk değişiklikleri ve tırnaklardaki sorunlar doğumdan sonra kaybolur.

Nasıl önlem alınır?

Çatlak ve lekeler için özel kremler kullanılabilir. Bu kremler cildi yumuşatarak genişleyen karnın aşırı gerilip çatlamasını önler.

Aynı zamanda gebelikte egzersiz yapılması da çatlak oluşumlarını engeller çünkü yapılacak olan egzersizler kasların ve cildin esnemesini sağlar.

Cildi her zaman temiz tutmak ve cildin nem dengesini sağlayabilmekte koruyucu yöntemler arasında.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Beslenme Çocuğun Sağlığını Şekillendiriyor başlıklı makalemizde Hamilelikte Beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ciltteki kırışıklılık
Yüzdeki Kırışıklık ve Çöküntüler İçin Maske

Yüz bölgesinde çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesi için maske sizlerle. Yüzdeki çöküntüler ve kırışıklıklar için bitkisel maske arayanlara için tamamen doğal...

Kapat