Göze Limon Sıkılır mı?

Göze Limon Sıkılır mı?
24 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.674 kez okundu.

Göze limon sıkmak zararlı mıdır.? Limon suyunun nelere faydaları vardır? hepsi sizlerle hanımlar…

Gözüme limon sıktım zararlı olur mu? ” diye bir çok soru aldık ve sorularınızı hemen cevaplamak istedik göze limon sıkmanın  zararlarını ve faydalarını sizlerle paylaşıyorum. Artık limon suyu hakkında bizi takip eden tüm kullanıcılarımız bilgi edinmiş olacaklardır.

Oldukça uzun zamandan beri insanlar, gözlerini daha parlak ve beyaz hale getirmek için birçok yöntem denemiştir ancak bu tür kulaktan dolma bilgilerin çoğu yanlış olduğu kadar da zararlıdır. Vücutta bulunan en hassas organlardan biri olan göz, dışarıdan damlatılan maddeler ile daha iyi bir hale gelmez. Göze limon ya da kolonya sıkmak gibi halk arasında yaygın olan birçok uygulama göz yapısına büyük zarar vererek, ilerleyen aşamalarda birçok farklı göz sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Göze limon damlattığı ve daha parlak ve beyaz gözlere sahip olduğu iddia eden birçok insan vardır ki bu durum kısmen doğrudur. Asit değeri oldukça yüksek olan limon suyu göze damlatıldığında, gözün daha parlak görünmesini sağlar. Ancak limon suyunun gözde oluşturduğu hasar ile meydana getirdiği parlaklık da eşittir. Bir başka deyişle; gözünüze limon suyu damlattığınızda gözünüz ne kadar çok hasar görürse, o kadar çok parlayacaktır. Limon sıkılması ile sağlanan parlaklık da kalıcı değildir ve birkaç gün içerisinde göz tekrar eski yapısına dönmeye çalışacağından parlaklığın kaybolmasına neden olacaktır.

Göz yapısı itibarıyla dış katmanında kornea adı verilen bir tabaka ile kaplıdır. Göze limon ya da kolonya gibi asit oranı yüksek maddeler damlattığınızda, şeffaf halde olan kornea tabakasının üzerindeki hücrelerin ölmesine neden olursunuz. Bu durum kornea tabakası üzerinde pürüzler oluşmasına neden olur. İlerleyen aşamalarda göze gelen ışığın bu pürüzlü tabaka nedeni ile doğru kırılamaması nedeniyle, birçok görme bozukluğu meydana gelmektedir. Gözle limon sıkılmaya devam edildikçe kornea tabakasındaki hasar da artarak, göz kapağı şişliklerine ve görme bozukluklarına neden olmaktadır. Göze damlatıldığında faydalı olan tek madde çaydır ve çay da sadece gözü temizlemek için antiseptik etkisi nedeni ile kullanılır.

Bir önceki yazımız olan En Faydalı Balıklar başlıklı makalemizde en yararlı balıklar nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte kabızlık
Gebelikte Kabızlık ve Hemoroid Tedavisi

gebelik döneminde kabızlık hemoroid nedir nasıl tedavi edilir... Gebelik döneminde yaşanması muhtemel rahatsızlıklardan olan ve fazlasıyla can sıkabilen kabızlık ve...

Kapat