Güneş alerjisi nasıl geçer?

Güneş alerjisi nasıl geçer?
8 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.951 kez okundu.

güneş alerjisi nasıl geçer—güneş alerjisi tedavisi—güneş alerjisi nedir—güneş alerjisinin belirtileri

Bayanlar, güneşin yararları olduğu gibi zararlarıda vardır. Bu zararlar deride yanma,aşırı bronzlaşma ya da güneş alerjisi olarak adlandırılır. Güneş alerjisi nedir,nasıl geçer, tüm sorularınızın cevabı bu makalede.

Güneş alerjisi nedir.?

Güneş alerjisini tetikleyen birçok faktör vardır. Örneğin turunçgiller, turpgiller, gülgiller, antibiyotikler, diyabet ilaçları, maydanozgiller ve bazı çayır bitkileri.
Güneş alerjisine maruz kalan kişilerin cildinde kaşıntılar, kızarıklıklar, şişlikler, içi su dolmuş kabarcıklar, yanma hissi uyandıran noktalar oluşabilir.
Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte ve güneş ışınlarının dik gelmesi durumlarıyla başta çeşitli güneş alerjileri olmak üzere çeşitli güneş yanıkları ve çeşitli akne sorunları ortaya çıkar. Güneş alerjileri kalıcı güneş alerjileri ve geçici güneş alerjileri olmak üzere 2 şekilde gösterir kendini. Güneşe çıktığınızda ilk 6 ila 24 saat arasındaki reaksiyonlar geçici güneş alerjisi, 24 saat ile 48 saat arasındaki reaksiyonlar kalıcı güneş alerjisi etkileridir.

Güneş alerjisini neler tetikler?
Uzun saatler güneşin altında, güneşin en zararlı ışınlarını yaydığı saat dilimlerinde herhangi bir koruyu sürmeden güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığınızda güneş alerjileri kaçınılmazdır. Bunun yanında kullandığınız bazı ilaçlar güneş alerjilerini tetikleyebilir. Örneğin, bazı şeker hastalıkları için kullanılan şeker ilaçları, bir takım antibiyotikler, tükettiğiniz bazı maydanozgiller, incirin özellikle sütü, turunçgillerde ilaçların yanında güneş alerjisini tetikleyen bazı besinlerdir.
Güneş alerjisi tedavisi
Güneş alerjisine genelde vücudunuzun açıkta kalan kısımları olan kollar, ayaklar, yüz bölgesi, bacaklar gibi bölgelerde rastlanılır.
Genelde ciddi olmayan güneş alerjileri herhangi bir tıbbi müdahale uygulanmadan 1 hafta ila 10 gün arasında geçer. Bunun yanında güneş alerjisinin durumuna göre enfeksiyonu önleyici ve iyileşmeyi çabuklaştırıcı antibiyotikli ya da sıvı çekici kremler kullanılarak güneş alerjisinin tedavi süreci hızlandırabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kış Depresyonuna Dikkat! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kış depresyonunun zararları nelerdir?
Kış Depresyonuna Dikkat!

kış depresyonu belirtileri -- kış depresyonu nedir -- depresyon belirtileri Kış aylarının gelmesi ile birlikte yaşanan mevsimsel dönüşüm, toplum içerisindeki...

Kapat