Güneş cildin erken yaşlanmasını sağlıyor!

Güneş cildin erken yaşlanmasını sağlıyor!
15 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 733 kez okundu.

Güneş ışınları cildinize verdiği zararlar…

Güneş ışığının önünde fazla durduğumuz zaman yüzümüzün çeşitli yerlerinde izler çıkar bu izler ne mantardır ne de sivilce veya aknedir. Güneş ışınlarının yararlarından çok zararları mevcuttur. Güneşışınlarının direkt ve etkili geldiği yaz mevsiminde güneşten kaçınılması veya güneşle sınırlı temasta bulunulmasını öneriyoruz.

Güneş ışınları hangi özellikleri nedeniyle deri yaşlanmasına neden oluyor? Güneş ışınlarında zararlı etkilere neden olan Ultraviyole (UV) ışınları, deri yaşlanmasının yanında deri kanserinin ve deride ‘hiperpigmentasyon’ dediğimiz düzensiz lekelerin oluşmasına da yol açıyor. Güneş ışınlarına bağlı yaşlanmada ciltte ne gibi değişiklikler ortaya çıkar? Daha çok güneşe maruz kalan yüz, göğüs ve kollarda; kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri olarak bilinen yıldız şeklinde kahverengi lekeler, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler, deride solukluk, kuruluk, tahriş ve esneklik kaybı, deri esnekliğinde artma, gevşeklik, kılcal damarlarda çatlama gibi değişiklikler meydana gelir. Ultraviyole radyasyon, deri yaşlanmasının yanında deri kanserleri ve deride hiperpigmentasyon denilen düzensiz lekelerin oluşmasına sebep olur. Deri kanserlerinin görülme sıklığı sıcak havalarda artıyor mu? 2000 yılında yayınlanmış tıbbi bir araştırma sonucu, güneş ışığından tam olarak korunmuş çocuklarda ve gençlerde deri kanserlerinin oranı yüzde 98 oranında azaldığını gösteriyor. Güneşlenmenin son 50 yılda artması, deri kanserlerinin görülme sıklığını da artırıyor. Özellikle ışık gören bölgelerde sert, kızarık, üzeri damarlı bir yapıda olan yaralar, koparıldıkça tekrarlayan kabuklanmalar, birden koyulaşan (siyahlaşan) benler, kenarları düzensizleşen, hızla büyüyen, etrafında beyaz renkli hale oluşan, renk değişiklikleri gelişen benler deri kanserlerinin belirtileri olarak kabul ediliyor.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için neler yapılmalı? Güneşten korunmada günlük güneş koruyucu kremlerin kullanılması sabah kahvaltısı yapmak kadar büyük önem taşıyor. Güneşten koruyucu, en az 50 faktör olan kremler sürülerek güneşe çıkılması gerekiyor. Yüzü ve vücudu kaplayacak şekilde sürülmesi gereken kremler denize girip çıktıkça etkisini kaybedeceğinden, gün içinde birkaç kez tekrarlanması öneriliyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, kremlerin ne zaman sürüldüğü. Koruyucu kremlerin güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmesi gerekiyor. Ancak bu koruma faktörlerini kullanmak bizlere yine de tüm gün ve özellikle güneş ışınlarının daha dik geldiği ve daha zararlı olduğu öğlen saatlerinde güneşte uzun süreli kalma hakkını vermez. Koruyucu kremlerin yanı sıra şapka ve güneş gözlüğü kullanarak, gölgede ve 11.00- 15.00 saatleri dışında güneşlenmek gerekiyor.

Yazın cilt sağlığı için nelere dikkat edilmeli? – Açık renkli ve koruyucu tarzda giyinilmeli – Güneş gözlüğü kullanılmalı – Geniş kenarlıklı şapkalar kullanılmalı – UV ışınlarının en yoğun olduğu 11:00 – 13:00 saatleri arasında gölgede kalmaya özen gösterilmeli – Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu krem sürülmeli – 6 aydan küçük bebekler uzun süre güneşte bekletilmemeli. Güneşten korunmaya erken çocukluk yaşlarında başlanılmalı. – Deri kanserinin riskini azaltmanın ve deri yaşlanmasını önlemenin en doğru yolu bilinçli güneşlenmektir.

 

Bir önceki yazımız olan Yorgun Ciltler İçin Doğal Maskeler başlıklı makalemizde Yorgun Ciltler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Domates Güzellik
Domates İle Gerçek Güzelliği Yakalayın!

domates güzellik önerileri bilgileri yöntemleri tüyoları hakkında bilgiler. Sofralarınızın vazgeçilmez parçalarından olan domates ile gerçek güzelliği yakalayabilir, güzelliğiniz ile rahatlıkla...

Kapat