Hamilelik döneminde göbek fıtığı ve etkileri

Hamilelik döneminde göbek fıtığı ve etkileri
14 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.252 kez okundu.

hamilelik döneminde göbek fıtığı nedir nasıl anlaşılır tedavisi hakkında bilgiler

Hamilelik döneminde yaşanması en muhtemel rahatsızlıklar içerisinde yer alan ve fazlasıyla can sıkabilen göbek fıtığı, bu dönem içerisinde anne adaylarını hangi aşamalar ile etkiler ve bu fıtığı ortadan kaldırabilmek adına yapılabilecekler nelerdir? Gelin hamilelik dönemi içerisinde yaşanması muhtemel olan bu rahatsızlık hangi detaylar ile birlikte oluşur ve tedavisi aşamasında neler yapılabilir hep birlikte bakalım…

Hamilelik döneminde göbek fıtığı

Neolife Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamdi Koçer “ Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile ortaya çıkıyor ve karın içi basıncı artıran zorlanmalarda daha da belirginleşiyor. Göbek fıtıklarının çoğu çok küçük olduğundan hasta farkına varmıyor ancak zaman içinde büyümeye başlayarak bir fındık boyutundan bir portakal büyüklüğüne kadar ulaşabiliyor.” diyor. Göbek fıtıkları kadınlarda en sık hamilelik döneminde ortaya çıkıyor veya bu dönemde fark edilir hale geliyor. Hamilelik ilerledikçe artan karın içi basınç nedeni ile fıtık büyüyor. Koçer, “ Gebeliklerinin ilerleyen dönemlerinde anne adayının karnı büyüdükçe göbek fıtıkları da büyüyor ve belirginleşiyor. Göbek fıtığı büyümeye başladığında hastanın ehil ellerde ameliyatı kaçınılmazdır. Ancak maalesef fıtıklar bazen önemsiz, basit bir hastalık gibi görülüyor.

Hatta zaman zaman sezaryen sırasında hastanın gebeliğini takip eden doktoru tarafından iki üç dikişle göbek fıtığına müdahale edildiği durumlarla karşılaşıyoruz ki bu gibi doğru yöntemle onarılmayan göbek fıtıkları % 25-50 oranında nüks ediyor. Hatta bu fıtıklar, 2-3 kez nüks etmiş dev fıtıklara dönüşüyor.” diyor ve hastaları sezaryen sırasında fıtıklarına müdahale ettirmemeleri ve doğru tedavi için deneyimli bir genel cerraha başvurmaları konusunda uyarıyor. Göbek fıtıkları çok küçük dahi olsa, mutlaka yama ile onarılmalı! Dikiş ile onarılan göbek fıtıkları, bir branda gibi yırtılıp hep daha büyük bir fıtık olarak hastaların karşısına çıkıyor. Her dikiş dokuları keserek yeni fıtık oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle göbek fıtıklarının konusunda uzman cerrahlar tarafından tedavi edilmesi hastanın sağlığı açısından son derece önemli. Bir önceki yazımız olan Oruç tutmak isteyen hamilelerin dikkat etmesi gerekenler! başlıklı makalemizde hamilelikte oruç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamileler için özel basen egzersiz yöntemleri başlıklı makalemizde hamilelikte basen sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kirpik bakımı
Kirpik bakımında dikkat edilecekler!

kirpik bakımı nasıl yapılır kirpiklere özel bakım önerileri hakkında bilgiler Yüz güzelliğinizin temel parçalarından olan kirpikleriniz her daim bakıma ihtiyaç...

Kapat