Hamilelik döneminde yaşanan ‘bel ağrısı’ ve nedenleri

Hamilelik döneminde yaşanan ‘bel ağrısı’ ve nedenleri
19 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 1.126 kez okundu.

hamilelikte bel ağrısı nedenleri etkileri nasıl geçer

Hamilelik dönemi içerisinde yaşanması en muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi olan ve anne adaylarını epey bir zorlayabilen ‘bel ağrıları’ anne adayları için hayatı zindana çevirebilir. Peki, hamilelik döneminde oluşması ile birlikte fazlasıyla can sıkabilen ‘bel ağrıları’ bu dönem içerisinde hangi etkenlerden dolayı meydana gelir ve bel ağrılarını hafifletebilme anlamında neler yapılabilir? Gelin detaylara hep birlikte bakalım ve bu ağrıların nedenlerini öğrenelimm..

gebelikte bel ağrısı nedenleri tedavisi

Ayaklarınıza destek veren ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın topukları 5 cm’den daha fazla olmasın. Çünkü dengenizi kaybedip, düşebilirsiniz. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı almayı düşünün.

Bir şey kaldırmak zorundaysanız, öncelikle ağır olmadığından emin olun, daha sonra da ağırlığınızı sırtınıza değil bacaklarınıza vererek kaldırın. Dizlerinizden çömelin, sırtınızı oldukça dik tutun, kaldıracağınız nesneyi kavrayın sonra kaldırmak için bacaklarınızı düzleştirin. Eğer bacaklarınızı kullanarak, kaldırmayı alışkanlık edinebilirseniz, hamile olmadığınız zamanlarda da sırtınızın ve belinizin incinmesini ve zorlanmasını engelleyebilirsiniz.

Hamileyken kucağınızda bir şey ya da bebek taşımaktan kaçının. Kollarınızdaki ağırlık, önünüzde taşıdığınız ağırlığı daha da fazlalaştırır. Taşıyacaklarınızı aşağıda vücudunuzun iki yanında tutarak taşıyın. Tekerlekli bagaj çekicileri ya da benzer çekicileri kullanın veya yardım isteyin.

Sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın veya yürüme, yüzme gibi bildiğiniz egzersizleri uygulayın. Profesyonel bir hamile masajı yaptırmayı deneyin ya da partnerinizden özellikle ağrıyan bölgeye baş parmağı ya da mafsallarıyla yumuşak ancak derinlemesine bir-iki dakika bastırmasını isteyin.Sol tarafınıza uzanır ve bacaklarınızı birbiri üzerinde değil de arasına bir yastık yerleştirerek yatağa paralel konuma getirirseniz daha rahat uyuyabilirsiniz. Bu destek üstteki bacağınızın şilteye devrilmesini ve sırt ağrılarını kötüleştirmesini engelleyecektir. Ayrıca ağırlığı belinizden almak için karnınızın altına da bir yastık yerleştirin. Sırtınıza destek veren oldukça sert bir şilte üzerinde yatın. Eğer şilteniz çöktüyse altına bir parça kontraplak koyarak destekleyebilirsiniz. Yerde uyumanın da sırtınıza çok iyi geldiğini fark edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Anne sütünü arttırabilmenin yöntemleri nelerdir? başlıklı makalemizde anne sütü nasıl artar ve anne sütünü arttırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
anne sütü arttırma
Anne sütünü arttırabilmenin yöntemleri nelerdir?

anne sütü nasıl artar anne sütünü arttırma önerileri tavsiyeleri bilgileri tüyoları Bebeklerin sağlıklık olarak büyüyüp gelişebilmeleri anlamında önemli bir yere...

Kapat