Hamilelik Öncesi Beslenme Süreci

Hamilelik Öncesi Beslenme Süreci
28 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.312 kez okundu.

Hamilelik öncesi beslenme süreci sizlerle hanımlar…

Hamilelikten önce mutlaka ve mutlaka kafein,alkol,sigarı gibi şeylerden uzak durmalısınız. Bol bol meyveler tüketin yemeklerde sebzeleri fazla kullanın eğer yemeğe koymazsanız yemeğin yanında yiyebilirsiniz. Yeşil,sarı,kırmızı renkli sebzelere ağırlık verin.

Balık yeyin, balık alırken ve yerken titiz olun. Vitamin eksiğiniz var mı? diye” doktora başvurun. Kanınızı aldırın ve kocanızda ki beslenme düzenini kontrol edin hanımlar.. Sizlere hazırlamış olduğum makalemde biraz hamilelik öncesi beslenme süreci hakkında biraz bilgiler vereceğim.

ALKOL ALMAYIN

Gebe kalmaya çalıştığınız dönemde bir kadeh şarap veya bir şişe biranın çok fazla zararı olmayacaktır. Sadece gebe olmadığınıza emin olmanız yeterlidir. Çünkü alkol gelişen bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden yumurtlama dönemi ile adet kanamanızın olacağı süre arasında alkol almamak en doğrusudur. Eğer adetleriniz düzensizse veya gebe kalmada sorun yaşıyorsanız alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmanız en iyisidir. Yapılan araştırmalar alkolün gebe kalmaya etkisini net olarak gösterememiştir, ancak az da olsa gebe kalmayı zorlaştırdığı sanılmaktadır.

KAFEİN AZALIMI

Kafeinin gebe kalmayı etkileyip etkilemediğiyle ilgili çalışmalar biraz karışıktır. Düşük doz kafein yani günde 300 mg.’ın altındaki kafein miktarı(yaklaşık 8 bardak kahveye denk gelir) gebe kalmada sorun yaratmaz. Ancak gebe kalmanız zor oluyorsa veya tüp bebek yapılması planlanıyorsa kafeinli içecekler tamamen kesilebilir. Kafein, kan damarlarını büzerek rahme giden kan akımını azaltır ve yumurtanın bırakılmasını zorlaştırabilir.

Kafeini birdenbire bırakmak baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden kafein alışkanlığınız varsa onu yavaş yavaş bırakmanız daha uygun olur. Her gün bir fincan daha az içerek bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca içemediğiniz kahvenin yerine süt koyarsanız vücudunuz için gerekli kalsiyumu da sağlamış olursunuz.

RAFİNE KARBONHİDRATLARA DİKKAT

Karbonhidratlar, diyet listesinde oldukça fazla yer tutar. Ancak bu sizin iyice abartmanızı da gerektirmez. Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç gibi rafine karbonhidratlar gebe kalmanızı engellemezler ancak genel vücut sağlığınızı etkilerler. Tahılların rafine edilmesiyle 17 anahtar besleyici madde kaybolur. Bunların çoğu da üremeyi destekleyen B vitamini, demir ve antioksidan gibi maddelerdir. Gebe kalmak isteyen bir kadının diyeti, tam tahılların da yer aldığı besleyici gıdalardan oluşması gereklidir.

YEŞİL, SARI, KIRMIZI SEBZE VE MEYVE TÜKETİN

Sebze ve meyveler, sadece vitamin ve mineralleri değil aynı zamanda serbest radikalleri yok eden antioksidan maddeleri de içerirler. Serbest radikaller, vücudun içine girerek üreme organları, yumurta ve sperm dâhil pek çok hücre ve dokulara zarar verirler. Değişik renklerdeki sebzelerden günde 3 kâse ve meyvelerden de günde 2 kâse tüketmeniz yerinde olur.

BALIK TÜKETİMİNDE TİTİZ OLUN

Doğurganlık döneminde vücudunuzun omega 3 yağ asidine ihtiyacı vardır ve balık da en iyi kaynaklardan birisidir. Ancak deniz ürünleri yüksek oranda civa içerirler ve balıklarda civa bulunabileceği şüphesi anne adaylarını korkutmaktadır. Civa, gerçekten de gelişen fetus açısından tehlikeli olabilir ve kadınların kan damarlarında bir yıldan fazla süre kalabilir. Ancak iyi bir haberimiz var. Bütün balıklar aynı miktarda civa içermezler.

DEMİRE DİKKAT

Gebe kalmadan önce demir depolarınızı doldurun. Özellikle adet kanaması fazla olan kadınlarda bu önemlidir. Eğer gebe kalma planınız varsa ve demir deponuz azalmışsa bebeğiniz bu minerali sizden almada sorun yaşayabilir. Daha da kötüsü gebeliğin başından itibaren kansızlık varsa sizi doğum sonunda daha ağır bir kansızlık bekliyor olacaktır. Kırmızı et fazla tüketmiyorsanız veya vejeteryan iseniz demir haplarından kullanmanız gereklidir. Bunun için gerekli reçeteyi doktorunuz düzenleyecektir.

VİTAMİN EKSİKLİKLERİNİ HALLEDİN

İhtiyacınız olan tüm maddeleri sadece yediklerinizle karşılamanız zordur. Bunun için multivitamin almanız yerinde olur. Ancak vitamin deyip geçmemek lazım, dikkat edeceğiniz önemli noktalar vardır. Örneğin, A vitamininin günlük önerilen dozu olan 770mcg(2565 IU) ı geçmemesi gereklidir. Fazla miktardaki A vitamini doğumsal anomalilere neden olabilir. Ancak bu durum, A vitamininin beta karoten formu değilse geçerlidir. Yiyeceklerde bulunan A vitamini formu güvenli olduğu için, bu vitaminden zengin olan yiyecekleri fazla tüketmekten korkmayın.

ERKEKLERDE BESLENME

Gebe kalmayla ilgili durumlarda genelde hep kadınlar ön plandadır. Fakat erkekler de tamamen özgür değillerdir. Onların da planlanan gebelikten üç ay öncesinde çinko ve selenyum içeren multivitaminlerden kullanmaları uygundur. Araştırmalar bu minerallerin sağlıklı sperm gelişimine faydası olduğunu göstermiştir. Neden üç ay derseniz, çünkü sağlıklı bir spermin gelişme süresi bu kadardır. Erkeğin eşine bıraktığı spermler 90 gün önce üretilmiş spermlerdir.

Bir önceki yazımız olan Hamileler için Ramazan Önerileri başlıklı makalemizde Hamileler için Ramazan hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamileler için öneriler
Hamileler için Ramazan Önerileri

Hamile hanımlarımız için ramazan önerilerilerimiz... Oruç tutacaksanız mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin. Bu hem sizin için hem de karnınızdaki...

Kapat