Hamilelikte Ateş Düşürme ( Ateş düşürücü öneriler )

Hamilelikte Ateş Düşürme ( Ateş düşürücü öneriler )
21 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 1.625 kez okundu.

hamilelikte ateş düşürme önerileri tavsiyeleri nasıl düşer düşürmek için ne yapılır

Hamilelik döneminde yaşanması muhtemel rahatsızlıklar içerisinde yer alan ve oluşması ile birlikte anne adaylarını ve  daha ileriye giderse bebekleri bile etkileyebilecek “ateş yükselmesi” rahatsızlığı, bu dönem içerisinde anne adaylarını epey bir etkileyebilir. Hele hele kış aylarının gelmesi ile birlikte oluşma ihtimali daha da artan “ateş yükselmesi” rahatsızlığı ile ilgili önemli bilgiler sunuyoruz kızlar.

Konusunda uzman olan kişiler tarafından sunulan bu özel bilgiler ile hamilelik döneminde yükselen ateş hastalığına karşı neler yapılabileceğinizi rahatlıkla öğreneceksiniz kızlar. Daha fazla uzatmadan sizlere hamilelik dönemi içerisinde yaşanması muhtemel ateş hastalığı ve detayları ile ilgili bilgiler sunuyorum…

Hamilelikte Ateş Düşürme ( Ateş düşürücü öneriler )

Hamile kadınların, özellikle soğuk kış günleri yaklaştıkça sürekli karşılaşacağı hastalıklar onları olumsuz etkilemektedir. Bu hastalıklara yakalanmamak için gösterdikleri çabalara rağmen yine de etkisi altında kalmaları oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Tüm hastalıklar hamileler için büyük risk oluşturmaktadır ama hastalıkların beraberinde getirdiği yüksek ateş, hamile kadınlarda bebekleri açısından çok daha önemli sorunlara yol açmaktadır.

Halk arasında “ateş” olarak isimlendirilse de, uzmanlar vücut sıcaklığının anormal derecede yükselmesini “hipertermi” olarak adlandırılmaktadır. İnsanlardaki normal vücut ısısı 37 derecedir. Bu değer 38.9 derecenin üstüne çıktığında ve belirli bir süre de bu değerde kaldığında anne adaylarında çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Dolayısıyla, yüksek ateşli bir rahatsızlık geçirmemek için anne adayları çok dikkatli olmalıdır.

Vücutta ortaya çıkan her türlü enfeksiyon vücut sıcaklığı artışına yani ateşe neden olmaktadır. Hamilelikte en sık karşılaşılan enfeksiyonlar, idrar yolu ve solunum yolları ile ilgili olanlardır. Dolayısıyla bu tür rahatsızlıklara yakalanmamak için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu tür enfeksiyonların etkisi altında kalındığında mutlaka erken dönemde doktora başvurulmalı ve kontrollerden geçilmelidir.

Hamilelik sırasındaki yüksek ateş, düşüğe ve bebeklerde merkezi sinir sistemi kusurlarına neden olmaktadır. Ayrıca, bunların dışında doğacak bebeğin kalbinde de problemlerin yaşanabileceği bilinmelidir. Yapılan araştırmalar, hastalıklara neden olan enfeksiyonların harcinde, sıcak banyo yapmanın, yoğun egzersiz uygulamanın, hamam ve sauna gibi ortamlarda bulunmanın da yüksek ateşe neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yüksek ateşe karşı;

-Rutin kontroller ve testler ihmal edilmemelidir.
-Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklarda ateş yüksekliği kontrol edilmelidir.
-Hamilelik boyunca saunaya girilmemelidir.
-Hamam gibi ortamlarda bulunulmamalıdır.
-Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır.
-Küvette banyo yapılmamalıdır.
-Uzun süre banyoda kalınmamalıdır.
-Bol su tüketilmelidir.
-Kış aylarında doktorunuzun verdiği vitaminler kullanılmalıdır.
-Beslenme ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

İnsanda “nöral tüp” adı verilen, beyin dokusundan başlayıp boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan bir yapı mevcuttur. Bebekteki nöral tüp gelişiminin her hangi bir nedenle sorunlu olması, tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına neden olur. Bu duruma “nöral tüp defekti” (kusuru) adı verilir. Yüksek ateş ile nöral tüp defekti arasında bir etkileşim olduğu uzmanlarca bilinmektedir. Merkezi sinir sistemi döllenme sonrası 3. hafta civarında oluşmaya başlar ve hamilelik boyunca gelişimini sürdürür. Nöral tüpün kapanması ise 18-28. günler arasında gerçekleşir. Bu nedenle yüksek ateşin bu oluşumda rol oynaması oldukça tehlikelidir ve bebekte olumsuz sonuçlar meydana getirebilir.
Bebeğin sinir dokusunun gelişmeye başladığı günlerde annenin yüksek ısıya maruz kalması nöral tüp kusurlarının gelişiminde etkilidir. Sinir dokularının geliştiği günlerde sauna, hamam, sıcak banyo gibi ortamlarda bulunan ya da hastalık nedeniyle beden ısıları 24 saatten fazla süre 38,9 °C’den yüksek olan annelerin nöral tüp kusurlu bebek doğurma olasılığının 3 kat arttığı saptanmıştır.

Yüksek ateşin, anne karnında gelişmekte olan bebek üzerinde etkileri;

-Erken doğum ya da düşük riski.
-Merkezi sinir sisteminde bozukluk.
-Başının normalden küçük olması.
-Göz ve damak kusurları.
-Üst çenede küçüklük.
-Kalp kulakçıkları arasında delik.
-Kalpte gelişme geriliği.
-Kol ve bacaklarda hasar.
-İleriki yaşamlarında da öğrenme ve konsantrasyon güçlükleri.

Hamile bir kadının yüksek ateş geçirmesinde; geçirdiği dönem, ateşin yüksekliği ve bu yükseklikte ne kadar süre kaldığı önemlidir. Hamilelikte olumsuz etkilerin yaşandığı ateşin eşik değeri 38.9 derece olarak uzmanlarca belirlenmiştir. Özellikle hamileliğinizin erken dönemlerinde herhangi bir enfeksiyon geçirildiğinde ya da ateşte yükselme görüldüğünde, 38.9 derecenin üzerine çıkmadan önce mutlaka doktora haber verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken alınan alkolun bebeğinize etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Altın kumral saç rengi modelleri
Altın Kumral Saç Rengi

2013 Altın Kumral Saç Renkleri Kumral saça altın sarısı balyaj atılarak yapılan saç rengidir. Balyaj sıklığına ve uygulanış biçimine göre...

Kapat