Hamilelikte En Sağlıklı Yatış Pozisyonları

Hamilelikte En Sağlıklı Yatış Pozisyonları
1 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.611 kez okundu.

hamilelik dönemlerinde uyuma yatış pozisyonları yöntemleri hakkında bilgiler.. 

Uzun geçen hamilelik dönemlerinde anne adayları için uyku gerçekten önemli bir etkendir. Anne adayları uzun geçen hamilelik dönemlerinde mutlaka doğru ve tam olarak bir uyku düzeni tutturmalı ve günlerini bu şekilde geçirmelidir. Peki anne adayları uyurken veya dinlenmek için uzandıkları hangi yatış pozisyonlarını değerlendirmelidirler?

Konusunda uzman kişiler tarafından önerilen ve iletilen bilgiler ile sizlere hamilelik döneminde nasıl yatmanız gerektiği konusunda önemli bilgiler sunuyoruz hanımlar. Bu bilgilerden yola çıkarak sizlerde hamilelikte hangi yatış pozisyonlarını tercih etmelisiniz öğreneceksiniz.

Sırt ve yüz üstü yatış
Sırt üstü yatış Inferior Vena Cava adlı ana toplar damar sistemine baskı yapacağından önerilmez. Bu durum nefes almada sıkıntı yaratır; sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Yüz üstü yatış da bebeğe baskı yapacağından önerilmez. Ayrıca tahmin edersiniz ki karnınızdan dolayı bu pozisyonda uyumak pek de mümkün değildir.

Sol yan yatış
Hamilelikte sol yan yatış bebeğe maksimum kan akışı sağlamasından ve annenin böbrek fonksiyonlarını artırmasından dolayı önerilen uyku pozisyonudur. Çünkü böbrek fonksiyon artışı su tutulmasını da azaltır. Ayrıca karaciğerimizin vücudumuzun sağ yanında olmasından dolayı da sola yan yatış karaciğer baskısını da azaltacaktır.

En rahat uyku pozisyonu sol yana yatıp dizlerin karına çekilmesi şeklindedir. Dizlerin arasında yumuşak ve ince bir yastık koyulması da iyi olacaktır. Aynı zamanda sırtın yumuşak bir yastık veya battaniye ile desteklenmesi de önerilmektedir.

Eğer gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatıyor bulursanız endişelenmeyin. Uyku esnasında pozisyon değiştirmeniz çok normal bir harekettir ve kontrol edilemez. Zaten son trimesterde sırtüstü yatarken rahatsızlık duyacağınızdan bu pozisyona geçiyor da olmayacaksınız; rahatsızlık duyup uyanacaksınız.

İlk 3 ay
İlk üç ayda istediğiniz herhangi bir pozisyonda yatmanız mümkündür. Sonrasında sol tarafa doğru yatmanız gerecektir. Ama yine de alışkanlığı geliştirmek açısından erken gebelik döneminde yana doğru yatış gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Çantasına Neler Koymalıyım? başlıklı makalemizde Doğum Çantası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
yağlı saçlar için
Yağlı saçlar için ne yapmalı

Yağlı saçlar için ne yapılmalı yağlı saçlar için en iyi şampuan hangisidir... Bugünkü makalemde sizlere yağlı saçlar hakkında biraz bilgi...

Kapat