Hamilelikte Saçımı Boyatabilir miyim?

Hamilelikte Saçımı Boyatabilir miyim?
16 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.387 kez okundu.

hamilelik saç boyatma etkileri nelerdir zararlı mı gebelikte saç boyamak normal mi? 

Hamilelik dönemi içerisinde, kadınların en fazla düşündükleri ve baskı altında kaldıkları durumların başında gelen saç boyama etkinliği, bu dönem içerisinde normal olarak mı karşılanır yoksa bu durum ters durumları arkasından getirebilir mi? Gelin bu soruların cevaplarına aşağıdaki makalemizden hep birlikte bakalım hanımlar. Bu bilgileri yakından takip ederek sizlerde hamilelikte saç boyatma etkeni konusunda önemli bilgiler edinebilirsiniz.

hamilelik saç boyatma

Hamileliğin ilk 3 ayında annenin maruz kaldığı zararlar, bebeği diğer aylara göre daha çok etkiler.

İzotretinoin içerikli sivilce ilaçları doğumsal anomalilere neden olur.

Saçları da ilk 3 aydan sonra, bitkisel boyalarla boyatmak gerekir.”

Kimyasal maddeler, solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilir. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin (fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerin de hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle kanıtlanmıştır.

Bazılarında kötü etkilerinin olup olmadığı halen bilinmezken bazılarının etkisi, gebeliğin belirli sürelerine kadar zararlı, daha sonraki aylarda zararsızdır. Bu yan etkiler, bebeğe hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir, gelişimini engelleyebilir.

Saç Boyatmak için Doğumu Beklemekte Fayda Var

Kozmetik (saç boyaları, kremler, parfümler, temizleyici maddeler vs..) kullanımında, genelde en sık problem saç boyalarında yaşanmaktadır. Sıklıkla kullanılan kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde, bebek üzerine zarar verici etkiler görülmemiştir. Fakat tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Yararlı ve Zararlı İçeçekler başlıklı makalemizde Gebelikte ne tür içecekler içilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte-sıvı-tuketimi
Gebelikte Yararlı ve Zararlı İçeçekler

 Gebelikte ne içilmeli ve neler içilmemeli bu makalemde hepsini bulabilirsiniz hanımlar... Gebelikte ne içeceğim ve ne içmeyeceğim sorularına cevap bu...

Kapat