Hamilelikte Sakıncalı Uygulamalar

Hamilelikte Sakıncalı Uygulamalar
18 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.148 kez okundu.

Hamilelikte yapılmamasını önerdeğimiz uygulamalar nelerdir hepsi sizlerle…

Hamileyken yapılmaması gereken uygulamalar hakkında sizler için hazırlamış olduğum bu makaleme göz atmalısınız hanımlar… Sizler için Uzman doktorlar tarafından hazırlanan bu uzun bilgiyi paylaşmak istiyorum. Hamilelikte yapılması ve yapılmamasını önerdiğimiz tüm bilgileri bu makalemden bulabilirsiniz.

İşte sizlere hamilelikte yapılması ve yapılmaması gereken uygulamar dikkatlice okuyunuz.

Bronzlaştırıcı kremler güvenli midir? Akne tedavimi yapabilir miyim? gibi sorular sıklıkla kadın doğum uzmanına yönlenmektedir.Bir çok kozmetik ürünün gebelikte kullanımı güvenli olmakla beraber cilde derinlemesine nüfuz eden yada hakkında yeterli çalışmaların yapılmadığı ürünlerin kullanımından kaçınmak gerekmektedir.

Hamilelikte kaçınılması gerekenler:

Akne tedavisinde kullanılan ağızdan antibiyotiklerden kaçınmak gerekir. Eğer akne şiddetli ise hamilelik sırasında en güvenli kullanılan antibiyotik eritromisin olup ancak ağrılı durumlarda verilmelidir.

Akne tedavisinde benzilperoksid ve salisilik asidin günlük kullanımından kaçınmak gerekir.Eğer dermatolog gerekli olduğunu ifade ederse sadece gerekli bölgeye sürülebilinir. Yeterli çalışma yapılmamıştır. Ancak bu maddelerin temizleme ürünlerinin içindeki varlığı,ürünün kullanımının ardından bol su ile cilt yıkandığı için kullanılmamasını gerekli kılmaz.

Vitamin A ve retin–A ve retinoid gibi maddeler içeren yüz kremlerinin kullanımından kaçınılmalıdır. Bunlardan biri olan Roacuttane kullanımının ciddi doğum anomalilerine sebep olduğu gösterilmiştir.

Alfa-hidroksi asid içeren yüz bakım kremlerinden kaçınmak gerekir.

Tüy dökücü kremlerin kullanımı önerilmemektedir. Çünkü içerdiği kimyasal maddeler gözeneklerden girerek kıl foliküllerini tahrip etmektedir.

Bronzlaştırıcı kremlerin ilk üç ay kullanımı önerilmemektedir.Bu kremlerin saatler boyunca cildin hava almasını engellediği ve cildi kuruttuğu bilinmektedir. Bebek üzerine zararlı etkileri yoktur.

Saç bakım losyonları teorik olarak güvenli olmakla beraber cilt derisinden emilimleri mümkün değildir.

Hamilelikte yapılması sakıncalı olmayanlar:

Kullanılmasının ardından bol suyla durulanması kaydıyla oje çıkarmak amaçlı aseton kullanılabilinir.Kaliteli ojeler bir haftadan fazla tırnakta kalmamak kaydıyla kullanılabilinir. Ne oje ne de aseton tırnak yatağından emilmemektedir.

Güneş koruyucu ürünlerin kullanımı sakıncalı olmadığı gibi tavsiye de edilir. Gebelikte yüz cildinin güneşten korunması gebelik maskesi olarak da bilinen melasma oluşumunu engellediği bilinmektedir. Özelikle çinko oksid, mikronize çinko oksid ve titanyum dioksid içeren güneş koruyucular daha az kimyevi madde içerdikleri için önerilmektedirler.

Saç derisine hiç değmeden kullanılan saç boya ve parlatıcılarının sakıncası yoktur.

Nemlendirici ve cildi yumuşatıcı yağ ve kremlerin kullanımımı önerilmektedir. Bunlar ciltteki gerilmeye bağlı kaşıntıyı azaltmakta ve cildin kurumasına engel olmaktadır.

Eğer belirgin bir cilt probleminiz yoksa cildinizi temizleme sütü ile temizleyin ve geceleri nemlendirici, sabahları da güneş koruma özelliği olan nemlendirici kullanın.Kullandığınız tüm kremlerin A vitamini içermemesine dikkat edin.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı? başlıklı makalemizde gebelikte cep telefonu kullanmak zararlı mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Stradivarius yeni trend pantolon
Stradivarius’un Yeni Sezon Bayan Giyim Koleksiyonu

stradivarius 2012 yeni sezon yazlık bayan giyim koleksiyonu kataloğu elbise t-shirt... Stradivarius, yine çok özel bir giyim koleksiyonu hazırlamış hanımlar....

Kapat