Hamileyken alınan alkolun bebeğinize etkileri

Hamileyken alınan alkolun bebeğinize etkileri
31 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 1.896 kez okundu.

Hamilelikte kesinlikle alkol içmeyiniz.

Hamile bir kadın alkol tükettiğinde kana karışan alkol plasentayı geçerek fetüse ulaşır ve bebeğin gelişimini etkileyebilir. Bu durum, hamilelik boyunca veya hamilelik öncesi alkol kullanılmayarak %100 önlenebilir. Dr. Mehmet öz, hamileyken alınan alkolun anneye ve bebeğe gelecekteki olumsuz etkilerini anlatıyor…

Fetal alkol sendromu (FAS), hamilelikte alkol kullanan annelerin doğurduğu bebeklerde oluşan mental ve fiziksel anormalliklerdir.

Hamileyken alınan alkolun bebeğinize etkileri

Fetal alkol sendromlu kişiler okulda yaşadıkları güçlüklerin yanı sıra, gelişim problemleri, yüz karakteristiklerinde anormallikler, duyma, görme, öğrenme, hafıza, dikkat süresi ve koordinasyon problemleri yaşayabilirler.

Çocuklarda bu bulguların hepsi görülebilir veya hiçbiri olmayabilir. Burada bitmiyor; fetal alkol sendromu fetal ölüme yol açabilir. Fetal alkol sendromu hala dünya çapında bir problem olmaya devam ediyor ve yapılan son araştırmalar bilinçlendirme çalışmaları ve hamilelikte alkol kullanımının engellenmesi üzerine odaklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte En Sağlıklı Uyku Pozisyonları başlıklı makalemizde Gebelikte Sağlıklı Uyku hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kış aylarında cilt bakımı
Kış için cilt bakımı önerileri

Kış aylarında cildinize çok özen gösterin Kışın çok banyo yapmayın, cildiniz kurumasın Kış aylarında cildin nem oranının düştüğü, bunun için...

Kapat