Hangi Besinler Gıda Zehirlenmesine Yol Açar?

Hangi Besinler Gıda Zehirlenmesine Yol Açar?
27 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.475 kez okundu.

gıda zehirlenmesi nedir nasıl oluşur nasıl tedavi edilir hangi etkenler gıda zehirlenmesi yapar…

Bilinçsiz bir şekilde beslenen tüm kişilerin başına gelmesi en muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi olan gıda zehirlenmeleri, tam olarak hangi etkenlerden dolayı oluşur ve etkenleri ortadan kaldırabilmek adına neler yapılabilir tüm detayları aşağıdaki makalemiz ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Hangi besinlerin gıda zehirlenmelerine yol açabildiğini de sizlere sunuyoruz hanımlar. Bu gıdalardan uzak durarak, sizlerde gıda zehirlenmesi rahatsızlığını ortadan kaldırabilir, bu şekilde daha sağlıklı olabilirsiniz.

ABD’de her 6 kişiden 1′i her yıl gıda zehirlenmesi nedeniyle hastanelere gitmektedir. Bakteri, virüs ve parazit içeren gıdaların tüketilmesi sonucu meydana gelen gıda zehirlenmesi milyonlarca kişiyi etkileyen ciddi bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor. Peki, gıda zehirlenmesine neden olan besinler arasında sık görülen ve bakterilerin, parazit ve virüslerin insanların sistemine daha kolay geçmesine olanak tanıyanları var mı? Bu soruya cevap bulabilmek adına Florida Üniversitesi’nin yaptırdığı araştırmaya göre gıda zehirlenmesinin en çok görüldüğü belli başlı besinler ve besin karışımları mevcut. Bu yazıda gıda zehirlenmesine yol açan besinlerle ilgili araştırmanın sonuçlarından kısa başlıklar bulabilirsiniz.

Kümes Hayvalarında Bulunan Campylobacter

Hindi, tavuk ve diğer kümes hayvanlarının etlerinde görülen Campylobacter yılda 600 bin Amerikalının gıda zehirlenmesi rahatsızlığı yaşamasına ve bunlardan 7000′inin hastaneye gidecek kadar hastalanmasına yol açmakta. Kümes havyalarında oluşan bu tip mikroorganizmalar kusma gibi hafif belirtilerle kendini gösterebilmekte. Daha ileri vakalarda hastaneye gidecek kadar şikayetlere hatta ölüme kadar varan sorunlara yol açtığı görülmüştür. Araştırmada Amerikan Sağlık bakanlığına çağrıda bulunularak kümes hayvanlarının yetiştirilme koşullarının iyileştirilmesi ve sağlık denetimlerinin sıkılaştırılması yönünde tavsiye bulunmaktadır.

Domuz Etinde Bulunan Toksoplazma

Bozulmuş domuz etinde oluşan toksoplazma gıda zehirlenmelerinde en sık görülen besinler listesinde ikinci sırada bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde vücudunda zehirlenme belirtileri olmamasına rağmen toksoplazma paraziti bulunan 60 milyon kadın, erkek ve çocuğun olduğu tahmin edilmektedir. Vücudun bağışıklık sistemi toksoplazma parazitlerinin her zaman hastalığa yol açmasına izin vermemektedir.

Şarküteri Etlerinde Bulunan Listeria

Salam, sosis, pastırma ve diğer bozuk şarküteri etlerinde görülen Listeria gıda zehirlenmesine yol açan besinler arasında en tehlikeli olanlarından biri. Kümes hayvanlarının yol açtığı zehirlenmeler kadar sık görülen bir gıda zehirlenmesi türü olmamasına karşın ABD’de her yıl 100 kişinin ölümüne neden olmakta. Listeria’ya bağlı zehirlenmelerde en savunmasız grup hamileler ve henüz doğmamış bebekler. Bu grup dışında Listeria diğer yetişkinlerde de ciddi sorunlara yol açmakta ve bağışıklık sistemini zayıflatma. Listeria monocytogene bakterisini içeren şarküteri etleriyle bulaşan hastalık bir tür gıda zehirlenmesi olan Listeriosis hastalığına yol açıyor.

Kümes Havyalarında Görülen Salmonela Bakterisi

Gıda zehirlenmesine yol açan ve bazen tifo virüsünü taşıyabilen salmonela bakterisi en çok kümes hayvanlarında görülmekte. Bu bakteri gıda zehirlenmesine bağlı olarak yaşanan ölümlere neden olan bakteriler arasında ilk sırada yer alıyor. Salmonela bakterisinin Amerikan sağlık sistemine yıllık maliyetinin 700 milyon dolar olduğu hesaplanmış.

Süt ve Süt Ürünlerinde Bulunan Listeria Bakterisi

Şarküteri etlerinde olduğu gibi süt ve süt ürünlerinde görülen Listeria bakterisi gıda zehirlenmelerinde önemli bir rol oynamakta. Bu bakterinin yol açtığı iş gücü kaybı, hastane masrafları, düşük ve uzun dönemli iş görememe durumlarının toplam maliyetinin 700 milyon doları bulduğu biliniyor.

Yukarıda sağdığımız bakteriler sadece belirli gıda ürünlerinde oluşmamakta. Toksoplazma paraziti kırmızı et ürünlerinde de sık sık ortaya çıkmakta. Örneğin paraziti taşıyan hayvanlarda elde edilen iyi pişmemiş bir kırmızı et kolaylıkla gıda zehirlenmesine yol açabilmekte. Gıda zehirlenmelerinde ölümle sonuçlanan vakalara en çok yol açan Salmonela bakterisi ise yumurta, domates gibi kümes hayvanları eti dışında diğer besinlerden de geçebiliyor. Salata gibi gıda maddelerinin karışık olarak kullanıldığı bazı yiyeceklerden bulaşan Norovirus ise gıda zehirlenmelerinde görülen diğer bir bakteri.

Bir önceki yazımız olan Elma Diyeti İle Fazla Kilolara Son! başlıklı makalemizde Elma Diyeti İle Zayıflatın hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
akne-tedavisi
Aknesiz Bir Cilt Hayal Değil!

akne nedir nasıl oluşur nasıl geçer tedavi yöntemleri hakkında bilgiler... Cilt üzerinde oluşması ile birlikte epey bir can sıkan akneler,...

Kapat