Hangi Meyveler Cilde İyi Geliyor?

Hangi Meyveler Cilde İyi Geliyor?
19 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.224 kez okundu.

Hangi meyve cilde iyi geliyor cilde iyi gelen meyveler hangileridir.

Meyve yerken cildinizin güzelleştiğini biliyor musunuz.? Meyve yerken yüzünüzdeki tüm kırışıklıklar ve akneler yok oluyor bende cildimize iyi gelebilecek meyveleri sizlerle paylaşıyorum. Hanımlar yaz aylarında denize girerken cildimde kırışıklık var bunları nasıl önlerim diyorsanız meyvelerle önleyebilirsiniz.

Genel sağlığımız açısından önemli olan vitamin ve mineralleri almak cildimiz açısından da gerekli. Bu nedenle tükettiğimiz gıdalar cildimizin esnekliğini koruması, doğal parlaklığında görünmesi ve sağlıklı olması açısından büyük önem taşıyor. Vitamin kaynağı olan meyveler cildi güzelleştirmek için iyi birer yardımcı. Cilde iyi gelen meyveler arasında C vitamini içeren turunçgiller, avokado, papaya, muz, çilek ve kavun geliyor. Tüketmemeniz gerekenler arasında ise sigara, kafeinli içecekler ve alkol sayılabilir.

Yüksek E vitamini içeren meyvelerin arasında yer alan avokado sağlıklı bir cilt için yemeniz gerekenler arasında. E vitamini cilt hücrelerini yenileyerek çevresel etkenlerin yarattığı hasarı en aza indirmenize yardımcı olur. Sağlıksız beslenme ve alkol tüketimi cilde zararı bilinen serbest radikallerin artmasına neden olurken E vitamini ise bu serbest radikallerle mücadele ederek cildin taze görünmesini sağlar.

Sağlıklı protein, lif ve karbonhidrat kaynağı olan muz cilde iyi gelen meyveler arasında ilk sıralarda. Her muz yaklaşık olarak 30 mg magnezyum içeriyor. Düzenli ve yeterli miktarda magnezyum alımı da kan dolaşımını düzenlemekte. Kan dolaşımınızın artması ise daha canlı görünen bir cilde sahip olmamızı sağlıyor.

A vitamini kaynağı olan kavun cildin nemlenmesini ve esnekliğini korumasını sağlayan meyvelerden. A vitamini eksikliğini cildin kısa sürede kurumasından ve kırışıklıkların artmasından anlayabilirsiniz.

Cildin esnekliği koruması için diğer önemli vitamin ise C vitamini. Bu nedenle içeriğindeki yüksek C vitamini ile sağlıklı bir cilt için tüketilmesi gereken meyveler arasında çilek de var. 10 çilek ortalama olarak 80 mg C vitamini içeriyor. Bu da yaklaşık olarak günlük almanız gereken C vitamininin %25′i.

Tropikal bir meyve olan papaya ise A, E ve K vitamini yönünden zengin. K vitamini hücrelere oksijen taşıyan hemoglobin üretimi için gerekli. Hücrelere yeterli miktarda oksijen taşınamaması hücrenin sağlığı ve görevini yerine getirebilmesi açısından önemli.

Bir önceki yazımız olan Yağlı Ciltler İçin Badem Maskesi başlıklı makalemizde Badem Maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni sezon kabarık gelinlik 2012
Yeni Trend Çok Şık Gelinlik Modellerine Bayılacaksınız!

gelinlik modelleri çeşitleri örnekleri en güzel en yeni seçimlerle 2012 2013... Yeni yılın trendlerine göre hazırlanan birbirinden değerli gelinlik tasarımlarını...

Kapat