İştahsız Bebekler İçin Öneriler

İştahsız Bebekler İçin Öneriler
18 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.826 kez okundu.

Bebeklerim sürekli yemek yemiyor ve iştahsız diyorsanız bu makaleme göz atmalısınız…

Bebeğimde iştah sorunu var ve sürekli yemek yemiyor bunu nasıl çözebilirim diyorsanız bu makaleme göz atmalısınız.

Bebeklerinizin sürekli ve düzenli beslenmelerini sağlamak ve onların gelişimine yardım olmak için sizler için hazırlamış olduğum bu makalemi mutlaka okumalısınız. ve sizler için hazırlamış olduğum bu makaledeki bilgileri dikkate alırsanız çocuğunuzun iyileştiğini anlıyacaksınız ve iştah sorununun ortadan kalkacağını anlayacaksınızdır.

İştah probleminin en çok 2 yaşındaki çocuklarda görüldüğünü belirten uzmanlar, çocuklardaki yemek probleminin önüne geçebilmek için beslenmeden bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerektiğini belirtiyorlar. Diyetisyen Zerrin Aydın, çocukların içmeyi yemeğe tercih ettiğini ve kolayca doygunluk hissi duyduğunu belirterek, Böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirlerdedi.

Anemi, barsak parazitleri ve hastalıkların iştah kaybına yol açtığına dikkat çeken Diyetisyen Zerrin Aydın, Psikolojik nedenler de iştahsızlığı etkilemektedir. Normal büyüme eğrisi gösteren çocuklarda 15-18 aylar arasında iştah en düşük düzeydedir. Yemeği reddetme ya da belli yiyeceklere yönelme davranışı 2 yaş çocuklarda sık rastlanır. Çocuklar her dönemde aynı büyüme hızını göstermezler. Doğumdan 1 yaşa kadar olan hızlı büyüme 2, 3 ve 4. yaşlarda azalır. Yılda ortalama 2 kilogram kadar artış olur. Eğer; çocuğun büyüme ve gelişmesi normalse, yeme alışkanlıkları bir sağlık sorunu oluşturmuyorsa, çocuk ihtiyaçları kadar yiyorsa, anneler endişelenmemelidir. Bazen öğün atlansa hatta bazı nedenlerle birkaç gün yemek düzeni bozulsa bile önemli bir sağlık sorununa neden olmaz dedi. Aydın, iştahsızlığın önüne geçebilmek şu tavsiyelerde bulundu:

İştahsızlık problemi olan çocuklarda yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında sıvı alımı sınırlandırılmalıdır. Çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca doygunluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler. Biberon yerine bardak kullanılmalıdır. Böylece sıvı tüketimi azalır. Süt, meyve suyu gibi içeceklerin miktarı belirlenmelidir. Bir öğünde besini reddettiyse tamamen farklı bir besin denenebilir. Onu da reddederse bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmemelidir. Şekerleme, cips, çikolata, bisküvi iştahı engelleyebilir. Ara öğünler küçük porsiyonlar olmalıdır. Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanmalıdır. Örneğin; küçük dilimlenmiş salatalık, havuç gibi. Çocuğu yemek konusunda zorlama, sorunu kötüleştirir. Reddedilen besin bir süre sonra tekrar denenmelidir. Grup halinde yaşıtlarıyla yemek olumlu yeme davranışlarını geliştirir

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarında Bebek Bakımı Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde Yaz Aylarında Bebek Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Victoria Secret'dan iddialı bir iç giyim
Victoria Secret’in Yeni Harika İç Giyim Ürünleri

victoria secret iç giyim koleksiyonu kataloğu ürünleri çeşitleri 2012 2013.... Victoria Secret, kadınlar için hazırladığı yeni iç giyim ürünleri ile...

Kapat