Kansızlık için ne yemelisiniz?

Kansızlık için ne yemelisiniz?
10 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.355 kez okundu.

kansızlık için ne yemeli kansızlık nedenleri kansızlığa iyi gelen besinler

Çağımızın hastalıklarından bir tanesi olan ve toplum içerisinde birçok kişiyi etkileyen kansızlık, vücut üzerinde gerçekleşen çeşitli etkenlerin neticesi olarak ortaya çıkabilir… Oluşumundan itibaren etkisi altına aldığı kişileri fazlasıyla zorlayan ve halsiz kalmalarını sağlayan kansızlık, çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebildiği gibi, bu rahatsızlık doğadan gelen mucizeler ile de sorun olmaktan çıkartılabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak ve kansızlığa iyi gelen besinleri öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız…

Kansızlığa iyi gelen Besinler

 BELİRTİLERİ

Olguların büyük bölümünü oluşturan hafif kansızlıklarda hasta genellikle içinde bulunduğu durumun farkında de­ğildir. Yalnızca eskisine oranla daha soluk görünür ve aşın güç harcadığında rahat soluk alabilmek için daha uzun süre bekler. Bu evrede demir eksikliği­ne bağlı hafif kansızlığının varlığı yal­nızca uygun kan tahlilleri yapılarak or­taya konur. Bu nedenle, fark edilmesi rastlantılara kalır. Zamanın geçmesi ve demir eksikliğine yol açan nedenin sür­mesi bozukluklan ağırlaştırırken, yeni belirtileri de hazırlar. Kansızlık şikayet­leriyle hekime başvuran hastada kansız­lık büyük bir olasılıkla uzun zamandan beri vardır.

Kansızlık olarakta bilinen aneminin en önemli nedenleri alyuvarların azalması, kemik iliği kusurları, demir, vitamin ve proteinlerin yetersiz alımı, ağır yaralanma ve kan kaybı, aşırı adet kanaması ve doğumdur. Bağırsak parazitleri de sindirimi bozarak beslenme yetersizliğine neden olabilir. Sigara demir emilimini azaltan en önemli etkendir.

Anemiyi önlemek ve gidermek için önerilen yiyecekler: günlük bir porsiyon kırmızı ya da beyaz et, böbrek, karaciğer gibi sakatatlar, süt, marul ve yeşil yapraklı sebzeler, soya, muz, kara üzüm, erik, çilek, üzüm, soğan, kabak, havuç, turp, kereviz, domates, beyaz ekmek, pirinç, fındık, tahıl, balık, deniz ürünleri, fasulye, pekmez,

Anemide banyolar da büyük önem taşımaktadır. Günlük ılıktan soğuğa doğru ilerleyen, haftalık ise sıcak buhar banyosu uygulanmalıdır. Güneş ışığı alyuvar üretimi için faydalıdır. Derin nefes almaya ve yürüyüş yapmaya gayret edilmelidir.

Anemi tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler:

* Pekmez en çok kan yapan besinlerdendir. Her sabah yarım çay bardağı pekmez içilmesi yeterlidir.

* Dalak kan yapıcı gıdalardandır. Taze hayvan dalağını tavada hafif kızartıp hap gibi yutmaya çalışmalısınız.

* Çekirdekli kara üzüm en çok kan yapan yiyeceklerden biridir. Tane olarak yiyebilir yada kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Kurusunu da kullanabilirsiniz.

* Kına kına ağacı kansızlık için çok şifalıdır. Kaynatıp suyunu içebileceğiniz gibi kara üzüm şerbetine katarakta içebilirsiniz.

* Isırgan otu ve ısırgan çayı anemi hastalığına şifalıdır.

* Özellikle adet kanamasının şiddeti nedeni ile oluşan kansızlıklarda çemen tohumu yutulmalıdır.

* Sabah ve akşam birer tatlı kaşığı bal yenilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Basenler nasıl eritilir? başlıklı makalemizde basenler nasıl eritilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Uzun Kirpikler için ne yapmalıyız
Hint ve Kakao yağı ile uzun ve gür kirpikler

Hint ve Kakao yağı ile uzun ve gür kirpikler--uzun kirpikler için--kirpikleri gürleştirmek Göz güzelliğinin ön plana çıkmasını sağlayan ve yüz...

Kapat