Kepek için çözüm önerileri

Kepek için çözüm önerileri
13 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 901 kez okundu.

Saçların korkulu rüyası olan kepeklerden kurtulma yolları sizlerle…

Saçımda oluşan kepeklerden nasıl kurtulurum saçımdaki kepeklerin çıkma nedenleri nelerdir. Hepsi kadinmelektir.com sizler için cevaplandırıyor hanımlar… İlk önce kepek nasıl oluşur? diyelim kepek durduk yere ve hemencecik oluşan bir saç sorunu değildir. Kepek banyo sonrası kurutulmayan saçta çıkar aşırı güneşte gezmekte oluşur. Kurtulma yolları da saçlarınıza aşırı bakım yapın ve iyice kurulayın her saçınızı boyadıktan sonra saçlarınıza saç bakım kremleri sürmeyi unutmayınız.

Kepek iki nedenle ortaya çıkar. Öncelikle içsel nedenlerden bahsedelim.
Bu nedenler; hormonal dengesizlikler, sağlık sorunları, fazla terleme, yetersiz temizlik, hijyen kurallarına uymama, alerjik hassasiyetler, yorgunluk ve duygusal strestir.
Fazla oranda şeker, yağ veya nişasta tüketimi ve dengesiz beslenme de kepek yapar. Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak, saç boya maddelerinin yanlış kullanımı, elektrikli bigudilerin yanlış uygulanması, soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları, sıkı şapka veya eşarplar kullanmak, saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması, stres, panik ve tansiyon ise dışsal nedenler arasında yer almaktadır.
Kepeği önlemek için bitkisel formüller

  • Saç derisine saf hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Bu aynı zamanda saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur.
  • Arpacık soğanları ile kaynattığınız hindistan cevizi yağını saçınıza uygulayın.Haşlanmış pirinç suyu ve gram nohutu tozu karışımı ile yıkayın.
  • Bektaşi üzümü suyu ve badem yağı karışımını saç derisine uygulayın.
  • Limon suyu, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağıyla ılık bir karışım hazırlayın. Bu karışımın buharında tuttuğunuz havluyu 15 dakika saçınızda sarılı bekletin. Daha sonra saçınızı şampuanla yıkayın.
  • Boyotu (Trigonella faenugraecum) ve hardal ile hazırlayacağınız macunu saç derisine uygulayın.
  • Haşlanmış pirinç suyu ile akasya tohumu tozunu karıştırın ve saçınızı bununla yıkayın.
  • 5 hatmi çiçeği (hibiscus) taçyaprağını ezin ve suyunu alın. Bu su ile saçınızı yıkayın.

(Bu formüllerin hepsi ayrı ayrıdır. Dilediğinizi kullanın.)

Bir önceki yazımız olan Saç Tipine Göre Bakım Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde Saç Tipine Göre Bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Turkuvaz nişanlık
Bu Nişanlık Kıyafetleri Harika

Yeni yılın en güzel nişanlık kıyafetleri sizlerle hanımlar... Önümüzdeki yılın en güzel nişanlık modelleri olacak olan bu kıyafetleri sizler için...

Kapat