Kış aylarında da güneşten korunun

Kış aylarında da güneşten korunun
11 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 1.361 kez okundu.

Kış aylarında güneşten uzun durun

Kış aylarında da güneşin zararlı etkilerinden korunmak için düşük faktörlü güneş kremleri kullanın. Eğer kuru bir cilde sahipseniz kış aylarındaki güneşler cildinizi hemen kırıştırır eğer yağlı bir cilde sahipseniz düzenli olarak nemlendirici kremler kullanın ve bol bol yüzünüzü yıkayın.

Kış aylarında cildinizi koruyun

Marmaris Özel Ahu Hetman Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Tülin Mansur, kış mevsiminde dışarıda soğuk hava, içeride kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle ve banyoda sıcak suyun tercih edilmesiyle nem dengesinin, bozulan ve kuruyan ciltte kaşıntıya yol açabileceğini bildirdi. Doç.Dr. Tülin Mansur, yaşlanma belirtilerini de artıran bu koşulların, derinin tahriş olmasına neden olarak egzama görülme sıklığını artırdığını da söyledi.

Cilt bakımının mevsime göre değiştiğini anlatan Mansur, şöyle konuştu: “Kışın hem dışarıdaki karlı ve soğuk hava hem de iç mekanlardaki fazla yakılan ısıtıcılardan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunların başında dil kuruluğunda artma meydana gelmektedir. Özellikle derisi zaten bazı hastalıklara hassas olan kişilerde bu aşırı kuruluk kendini daha fazla göstermektedir. Dolayısıyla kışın cilt bakımında en önemli konu derinin kuruluğunun ortadan kaldırılmasıdır. Gerekli nemlendirici ve yağlayıcı ürünlerle yağlanması ve nemlendirilmeye çalışılması gerekir. Evdeki ortam havası nemlendirilmelidir. Aşırı sıcak banyolar ve sauna hamam gibi ortamlardan cildi kuruttuğu için uzak durmak gerekiyor.”

Kış güneşine dikkat

Doç. Dr. Tülin Mansur, yaz güneşi kadar kış güneşinin de zararlı etkileri olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Kışın dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise yaz gibi kış güneşi de deriyi etkiler. Güneş koruyucuları yazın öneririz ancak kışın da güneşin zararlı etkilerinden korunmak lazım. Kış güneşinde çok kalınırsa yaz gibi cildi etkileyebilir. Düşük faktörlü 25-30 gibi faktörler yeterli olmaktadır. Alınacak bazı önlemler ile kış mevsiminin cilt üzerindeki diğer olumsuz etkilerinden korunmak mümkün. Banyoda ve günlük el ve yüz temizliğinde deriyi kurutmayan temizleyicileri, eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz nemlendiricili temizleyicileri tercih edin. Çok sıcak su kullanmayın ve banyo süresinin 10 dakikayı aşmamasına dikkat edin.Banyodan sonra cilt tipinize uygun yüzünüz ve vücudunuz için nemlendirici krem ve losyonları kullanmayı ihmal etmeyin. Gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığınız ellerinizi, her yıkamadan sonra nemlendirin.”

Bir önceki yazımız olan Cilt rengine göre yaşlanma belirtileri! başlıklı makalemizde Cilt rengine göre yaşlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
erkek örgü kazak modeli ve yapılışı
Erkekler İçin Örgü “Safari Kazak” modeli ve yapılışı

erkek örgü kazak modeli nasıl örülür örgü erkek kazağı ve yapılışı 2013 Erkekler için tasarlanan özel bir örgü kazak modeli...

Kapat