Kolay hamile kalmak isteyenler!

Kolay hamile kalmak isteyenler!
12 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.366 kez okundu.

kolay hamile kalmanın yolları hamile kalmak istiyorum hamilelik

Hamile kalabilmek… Hepimizin hayatının belli kesimlerinde yaşamak istediği o güzel duygu… Kimisinin kolay bir şekilde elde ettiği ama çoğu kişininde çeşitli etkenlerden dolayı ulaşamadığı o his, o duygu… Yazıma her ne kadar duygusal bir giriş yapsamda, anne olabilmek ve bebek sahibi olmayı hepimiz ister ve çeşitli etkenler ile bunu gerçekleştirmek isteriz… Fakat girişte belirttiğim gibi, bu konu hakkında bazılarımız çeşitli sorunlar çekebilir. İşte bu arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek adına, bir makale hazırladık. Hazırlamış olduğumuz bu makalemizde, kolay bir şekilde nasıl hamile kalınabilir anlatıyoruz… Umarım hazırlamış olduğumuz bu makalemiz ile hamile kalmak isteyen dostlarımıza yardımcı olabiliriz…

Kolay hamilelik İsteyenler

Kolay hamile kalma için bazı öneriler vardır. Bilimsel olarak da onaylanan bu önerileri uygulamanız takdirde, hamile kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Öncelikle adetinizin tarihlerini hesaplamanız gerekecektir. Hamile kalmadan önce sigara ve alkol kullanımıza son vermelisiniz. Kilonuz ideal kiloda olması hamilelik boyunca alacağınız ek kilolardan dolayı zorlaşacak olan günlük faaliyetlerinizi daha kolay yapmanızı sağlayacak, doğum sonrası kilolarınızı vermeniz daha kolay olacaktır. Yine hamile kalmadan önce yapılacak olan diğer konu da doktorunuza danışarak folik asit almaya başlamanızdır. Bilindiği üzere folik asit gebelik sırasında oluşabilecek birçok olumsuzluğu engellemektedir.

Hamile kalma çalışmalarına başlamadan önce gebelik için planlanan tarihler hesaplanır.

Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.

Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.

Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir. Kitabın sonunda takvimde gösterildiği gibi, 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

Bir önceki yazımız olan Düşük ve sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Doğum çantasında olması gerekenler
Doğum çantası nasıl hazırlanır?

doğum çantasında olması gerekenler doğum çantasında neler var neler olması lazım Doğuma hazırlık döneminde yapılan çalışmalar içerisinde yer alan doğum...

Kapat