Kulak tıkanması ve kulak tıkanmasının tedavisi

Kulak tıkanması ve kulak tıkanmasının tedavisi
8 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.588 kez okundu.

Kulak tıkanması ve kulak tıkanmasının tedavisi—kulak tıkanıklığı—kulak ağrısı—kulak hastalıkları ve tedavi yolları—kulak iltihabı

Kulak tıkanması rahatsız edici bir hastalıkdır.  Verdiği acı ve hayatı aksatmasıyla işitmemize engel olan kulak tıkanmaları hakkında bilgileri ve tedavi yöntemlerini uzmanlar açıkladı.

Kulak hastalıkları ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dış kulak ve dış kulak yolu: Buşon gerçek anlamda kir değildir. Dış kulak yolundaki cildin salgısıdır. Bu salgı dış kulak yolundaki cildi infeksiyonlardan korumaya yöneliktir ve dışarıdan gelen toz ile diğer partikülleri tutar. Dış kulak yolu cildindeki dışa doğru olan hareketlerle kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısının koyu olması, tozlu ortamlarda bulunma veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler birikime yol açarlar.

Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelir. Dış kulak yolu, kulak kepçesi ile kulak zarı arasında, tünel şeklindeki kısma verilen isimdir.

Kulak Tıkanmasının Tedavisi

Kulak zarı yakınında biriken kulak kirleri sertleşir ve işitme yolunu tıkar. Kulak kirlerinin oluşturduğu bu duvar üzerinde ufak bir delik varsa kişi çok az bir şekilde işitebilir. Fakat, sımsıkı örülmüş bir duvarsa tek taraflı sağırlık olur ve doktor gerektirir.
Kulak, doktor tarafından iyice incelenildikten sonra teşhis koyulur, önemsiz durumlarda kir muayene sırasında doktor tarafından temizlenir. Ancak kir çok fazlaysa müdahale hemen yapılmaz. Doktor hastasına 2-3 gün süreyle günde 3-4 kez kulağındaki kiri yumuşatacak gliserin damlatmasını önerir. Daha sonra kiri çıkarmayı dener. Bu çıkarma işlemi için kulağa su fışkırtmaya yarayan bir aletten yararlanılır. Suyun 37 derece olması gereklidir.

Temizleme sırasında yavaş yavaş balmumu parçaları dışarıya çıkmaya başlar, en son asıl parça çıkar. Bu parça siyahımsı ve kulak yolunun şeklini almış durumdadır. Temizlemeden sonra işitme tekrar normale döner. Hasta büyük bir sevinç duyar. Çünkü nedenini bilmediği bir sağırlıktan kurtulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Vücuttaki çatlaklar nasıl geçer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Doğal Bronzlaşma Yöntemleri nelerdir?
Doğal bronzlaşma yöntemleri

Doğal bronzlaşma yöntemleri---bronzlaşmak---doğal bronzluk---bronz nedir Bayanlar, artık doğal yöntemlerlede bronz ve sağlıklı bir tene kavuşabilirsiniz. Buyrun gelin doğal yollarla nasıl...

Kapat