Kuşlar nasıl ürer hakkında bilgiler

Kuşlar nasıl ürer hakkında bilgiler
23 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 1.690 kez okundu.

kuşlar nasıl ürer çiftleşir ürer bilgisi üremesi üreme şekli hakkında kısa bilgiler…

Kuşlarda üreme şekli tamamen yumurtlama esasına bağlıdır. Tüm kuşlar, kendi hazırladıkları bir yuvaya en uygun şartlar altında yumurtalarını bırakarak, kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaya yatma süresi, yavrularının yumurtadan çıkma süresi kadardır. Kısaca kuşların üremesi ve çoğalması konusunda konuştuktan sonra şimdi sizlere kuşların tam olarak nasıl üredikleri konusunda önemli bilgiler sunuyoruz… Aşağıdaki makalemizde yer alan bilgileri takip ederek, sizlerde kuşların nasıl ürediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

kuşlar nasıl ürer, kuş üremesi, kuşların üremesi hakkında kısa bilgiler

Kuş üremesi bilgileri;

Kuşlarda Üreme ve Kuş Yumurtaları Kuşlarda üreme yumurtlama yoluyla olurBütün kuşlar hazırladıkları bir yuvaya veya uygun bir yere yumurtlarlar, bir süre kuluçkada yatar ve yavruların yumurtadan çıkmasını sağlarBazı türlerde yumurtadan çıkan yavrular yuvayı hemen terkeder,ana-babalarıyla birlikte besinlerini ararlarBir kısım kuşlarda ise yavrular belli bir süre yuvada kalır,ana,baba veya herhangi biri tarafından beslenir,uçacak hale gelince yuvayı terkederGuguk kuşu yuva yapmaz,yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakır,yumurtadan çıkan yavrular da yuva sahibi kuş tarafından beslenip büyütülürKuşlar genellikle ilkbaharda çiftleşerek yuvalanır ve yumurtlarlarBu bazı kuşlarda senede bir,bazılarında iki,bazılarında 3-4 kez kuluçka olayı görülürEn çok yumurtlayan kuşlar tavukgillerdirBıldırcın 10-16,keklik ve sülün ise 15-20 yumurta yapar

Kuşların yumurtaları şekil,büyüklük ve renk bakımından çok çeşitlidirGenel olarak yumurta büyüklüğü kuşla ve çıkacak yavru büyüklüğü ile orantılıdırKuş büyüklüğüne göre en büyük yumurtayı kivi,en küçüğü de guguk kuşu yaparYumurtaların renkleri yuva yerlerine göre değişirOyuklarda,karanlık,kapalı yuvalarda kuluçkaya yatan kuşların yumurtaları ise ortama uyacak şekilde renkli ve benekli olur.

Bir önceki yazımız olan David Guetta Kimdir ve Resimleri başlıklı makalemizde David Guetta Kimdir ve Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yuvarlak sehpa örtüsü örneği
Dantel Örtü Modelleri

dantel örtü modelleri örnekleri çeşitleri en güzel en yeni seçimlerle 2012 2013... Örgü işi yapan kişiler tarafından birbirinden harika tasarımlar...

Kapat