Lahana kürünün faydaları nelerdir?

Lahana kürünün faydaları nelerdir?
9 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.527 kez okundu.

lahana kürünün faydaları nelerdir? — lahana kürünün yararları nelerdir? — lahana kürü nasıl hazırlanır?

Konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanan lahana kürü, çeşitli rahatsızlıkları ortadan kaldırabilme anlamında önemli avantajlar sunuyor kızlar… Sofraların vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan lahana, hangi hastalıklara iyi geliyor öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığım yazımı mutlaka okumalısınız… Bakalım lahana kürü nasıl hazırlanıyor ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Bunlara dikkat

– Eğer kiloluysan, dört, beş kilo vermeye çalış.

– Pirine pilavını kes ve ekmeğin her türlüsünü kısıtla.

– Marketlerde satılan çikolatalı kek ve dondurmalardan ve hazır paketlenmiş tatlılardan uzak dur.

– Akşam yemeklerden sonra mutlaka yarım saat yürüyüş yap.

– Bol ve klorsuz su içmeye basla (günde en az bir bucuk litre). Suyun dışında içtiğinçayve içecekleri bu hesaba dahil etmemelisin.

– Her türlü kola ve şekerli gazoz tüketimini kısıtlamalısın.

– Hamilekadınlarınlahana kürü uygulamamaları gerekir. Ancak beslenme amaçlı olarak beyaz lahana salatası veya dolmasını tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

– Bazı kitaplarda beyaz lahananın şifalı gücünden faydalanabilmek için onun çiğ olarak (haşlanmadan) preslenerek (ezilerek veya sıkılarak) özsuyunun kullanılması önerilir. Bu kesinlikle doğru
değildir. Aksine haşlanması gereklidir. Sıkılmış (preslenmiş) çiğ beyaz lahana suyu hem şişkinlik ve gaz yapar hem de hazmı zorlaştırır. Tüm bunların dışında çok önemli bir nokta da sudur: Lahananın yapraklarını çiğ olarak preslediğin takdirde, lahananın yapraklarında ayrı ayrı bölümlerde bulunan myrosinaz enzimi ileglucosinolat maddeleri birbirine karışır. Karışıma başlar başlamaz myrosinaz enzimi ile glucosinolat maddesinin içerdiği kükürdü serbest hale getirir ve bunun yanında toksin oluşumuna sebep olur.

– Beyaz lahanayla ilgili tüm uygulamaları günlük ve taze hazırlamalısın.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
okulda_populer_olma_yontemleri
Okulda popüler olmanın yöntemleri!

okulda popüler olmak olabilmek nasıl olunur gibi konuların cevaplarını sunuyoruz... Popüler olmak ve okulda herkesin tanıdığı bir kişi mi olmak...

Kapat